Бій на Луганщині — це легітимний привід покарати окупантів

19 лютого 2020

Співдиректор програм із зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник констатує, що військове командування України вважає відповідь на атаку російських сил адекватною. Він пояснює логіку дій ЗСУ, але при цьому пропонує надалі реагувати значно більш потужно та асиметрично.

«Начальник генштабу Руслан Хомчак на брифінгу кілька разів повторив, що реакція була адекватною. Дійсно, була максимальна спроба уникнути втрат, відновити статус-кво і не порушити міжнародних зобов’язань. Але, на мою думку, можна було б не обмежуватися симетричною відповіддю. Адже цей бій — це легітимний привід покарати окупантів. До прикладу, нанести удари в інші місця, в тил, де розташована техніка і жива сила супротивника. Але важко давати більш конкретні оцінки, не маючи оперативно-тактичної інформації», — визнає експерт.

Він вважає відповідь України на російську ескалацію «типовою». І натомість пропонує владі підготувати на подібні випадки набір «заготовок» для військових і дипломатичних реакцій, і при цьому обережно прорахувати їхні можливі наслідки.

«Наприклад, одразу ж могла з'явитися заява, що в разі ескалації Україна припинить виконання своєї частини «мінських угод». Щоб активізувати західних партнерів, зацікавлених у виконанні «Мінська», а у перспективі — посилити санкції. А ще ми бачили, що на брифінгу жодного разу не прозвучало слово «Росія». Неначе йдеться про якогось іншого супротивника на Донбасі. Така надмірна політкоректність є недоречною», попереджає експерт.

Україна має виявляти ініціативу на міжнародних майданчиках і при цьому нейтралізувати російські дії, закликає Олексій Мельник. Він згадує про ініційоване Росією засідання Радбезу ООН ввечері 18 лютого.

«Росія скликала Радбез ООН щодо України. Сподіваюся, українське МЗС працює і міністр Вадим Пристайко має план, як перехопити ініціативу в ООН», — очікує експерт.

Джерело:

Олексій Мельник

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки, координатор міжнародних проектів


Народився в 1962 р. в Хмельницькій області. Закінчив Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків (1984), Інститут іноземних мов міністерства оборони США (1993), Школу командирів ескадрилій Університету військово-повітряних сил США (1994), Курс управління повітряним рухом військово-повітряних сил США (2001), Королівський коледж оборонних наук Великої Британії (2007).

Робота:

1980–2001 р. — служба в Збройних Силах, підполковник запасу, учасник миротворчих операцій ООН (1996, 1997). Остання посада в Збройних Силах України — заступник командира авіаційної бази з льотної підготовки.

2001–2004 р. — Центр Разумкова.

2004–2005 р. — ДП «Укроборонсервіс».

2005–2008 р. — Міністерство оборони України, начальник організаційно-аналітичного управління забезпечення роботи міністра оборони України — перший помічник міністра оборони.

(044) 201-11-95

melnyk@razumkov.org.ua

oleksiy.melnyk