Аналіз цінової динаміки на ринку електроенергії за липень (після збільшення граничних цін)

03 серпня 2023

1. Ціни РДН в Україні очікувано та прогнозовано зросли, і напевно всі дуже здивувалися б, якби цього не сталося на фоні дефіциту генерації (окуповані, побиті та знищені генпідприємтсва) та сезонного підвищення споживання (літо, спека). Однак, особисто я очікував дещо меншого підвищення через низьку купівельну спроможність комерційного сектора в умовах війни.

2. Липневі ціни на РДН в порівнянні з червнем 2023 року скоригувалися на 20% — з 73 Євро/МВтг до 86 Євро/МВтг. Загалом ціни стали значно ближчими до рівня цін сусідніх європейських країн, однак якісною ознакою змін є інший показник — цінова крива також стала більше схожою на європейські тренди, тобто ринок зробив впевнений крок до цінової синхронізації та реального маркеткаплінгу. На графіку чітко видно, що цінові тренди України та Європи рухаються практично синхронно — ними рухає ринок, а не ручне управління.

3. Ще одним важливим висновком є те, що ціни стали більш волатильними і почали відповідати поточній ринковій кон’юнктурі України. Втім, існує питання здатності промислового сектора сплачувати ринкові ціни без істотного зниження обсягів виробництва продукції.

4. Тут цікавим показником здорового ринку є цінова диференціація будніх днів та вихідних. Так, ціни в вихідні дні стали значно нижчими за ціни у робочі дні. В той час як до зміни прайс-кепів, ціни на РДН у вихідні дні були лише близько 2% нижче за робочі дні. В липні різниця між вихідним днем та робочим сягає близько 25%. Такі зміни відповідають нормальній динаміці цін на європейських ринках електроенергії.

5. Загалом протягом липня ціни на РДН в Україні почали відображати реальну поточну ситуацію з загальним балансом електроенергії в країні. Так, коли на 3 тижні липня один енергоблок АЕС повернувся в роботу після ремонту, в цей же час було більше електроенергії АЕС в системі, то РДН в Україні знизився до рівня менше ніж 3 800 грн/МВт-г. На наступному тижні, коли інший енергоблок АЕС пішов в ремонт, одночасно зросло споживання через спеку, то ціни РДН зросли до рівня близько 4 000 грн/МВт-г.

6. За місяць дії нові прайс-кепи все ж дозволили залучити імпорт електроенергії для покриття дефіциту, особливо в вечірні години. Так за липень було імпортовано 60 млн кВтг з Словаччини, Польщі та Молдови. Це є приблизним еквівалентом роботи 1-го вугільного блоку.

7. Імпорт допомагає енергосистемі України легше пройти пікові навантаження, однак крім обмеженого фізичного обсягу міждержавного перетину, головним стримуючим фактором збільшення імпорту е/е є штучні цінові обмеження на ринку — адже ціна в сусідніх країнах Європи зазвичай вища за встановлені цінові кепи і це блокує імпорт дефіцитної і такої потрібної електроенергії.

8. Прогноз на серпень–вересень. Ціни на РДН будуть формуватися виходячи із покриття витрат найдорожчої теплової генерації та дефіциту в окремі години й в середньому складатимуть до 4000 грн. за МВт-год.

Загалом можна впевнено констатувати — послаблення тиску кепів на формування ціни оздоровило ринкові механізми і ціна почала формуватися з огляду на реальний баланс попиту/пропозиції.

Однак рівень цінових обмежень досі штучно обмежує формування реальної цінової кон’юнктури, що наочно видно з того, як часто ціни на ринку впираються в «стелю» прайс-кепів.

Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko