100 днів війни. Битви та операції українського війська, які вразили експертів

06 червня 2022

За понад три місяці війни з Росією українські збройні сили встигли здобути перші перемоги та проявити себе як в окремих боях, так і в цілих битвах стратегічного значення. BBC News Україна опитала військових експертів, які представили власний топ від українських вояків у цій війні.


Коли 24 лютого РФ розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, західні розвідки та уряди багатьох країн прогнозували, що Київ впаде за 2–3 дні, а вся Україна — за лічені тижні. Цього не сталося.

Навіть більше — перші сто днів війни показали, що українське військо здатне успішно оборонятися та навіть наступати попри суттєву перевагу противника в озброєнні та живій силі.

Станом на початок червня, збройні сили України змусили російські війська відступити по всій лінії північного кордону, трохи відкинули їх на Харківщині, у певних місцях тіснять на Херсонщині та тримають оборону на сході.

Говорити детально про більшість боїв та воєнних операцій, які мали місце за ці сто днів, важко через "туман війни", який ще не розсіявся, кажуть експерти.

Було багато помилок з українського боку, але вже зараз можна стверджувати, що українське військо зуміло себе показати, а в деяких операціях і битвах заслужило найвищі оцінки фахівців.

Флагманський корабель Росії знищили вперше з часів російсько-японської війни, це величезна передусім ідеологічна перемога України, кажуть експерти.

"Це велика символічна ціль, яка по ідеї мала бути дуже захищеною від ураження, — каже Олексій Мельник, керівник програм зовнішньої політики і міжнародної безпеки Центру Разумкова. — До того ж це той випадок, коли Росія не змогла попри всі спроби утаємничити те, що відбулося. Тому це ще й болючий удар по російській системі пропаганди".

Олексій Мельник відзначає "винятковий героїзм та самовідданість" військових, які були в Маріуполі, а також екіпажів вертольотів, якими під час ризикованих операцій певний час здійснювали постачання вояків з "Азовсталі", забирали поранених та загиблих.

Але не менш важливо, на його думку, те, що українське керівництво знайшло спосіб зберегти життя військовим, "не втративши гідність".

"Для росіян це абсолютно не вписується в їхню матрицю, тому що всі вони виховані на тому, що полон — це ганьба і військові мають гинути, але не здаватися в полон. І, як на мене, Україна в черговий раз продемонструвала, що Україна — це не Росія", — підкреслює Мельник.


Джерело:

Олексій Мельник

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки, координатор міжнародних проектів


Народився в 1962 р. в Хмельницькій області. Закінчив Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків (1984), Інститут іноземних мов міністерства оборони США (1993), Школу командирів ескадрилій Університету військово-повітряних сил США (1994), Курс управління повітряним рухом військово-повітряних сил США (2001), Королівський коледж оборонних наук Великої Британії (2007).

Робота:

1980–2001 р. — служба в Збройних Силах, підполковник запасу, учасник миротворчих операцій ООН (1996, 1997). Остання посада в Збройних Силах України — заступник командира авіаційної бази з льотної підготовки.

2001–2004 р. — Центр Разумкова.

2004–2005 р. — ДП «Укроборонсервіс».

2005–2008 р. — Міністерство оборони України, начальник організаційно-аналітичного управління забезпечення роботи міністра оборони України — перший помічник міністра оборони.

(044) 201-11-95

melnyk@razumkov.org.ua

oleksiy.melnyk