Готуючи майбутнє Європи. Новий проект програми "Горизонт Європа" — InvigoratEU

З Україною, Республікою Молдова та Грузією, кількість офіційних країн-кандидатів на вступ до Європейського Союзу сягнула десяти. Це свідчить про те, що розширення ЄС знову стало ключовою стратегією зміцнення стабільності та процвітання усієї Європі в часи нових геополітичних викликів. З 1 січня 2024 року InvigoratEU — новий проект програми «Горизонт Європа», що його координує кафедра ЄС Університету Дуйсбурга-Ессена (UDE) разом з берлінським Інститутом європейської політики (IEP) — вивчатиме, як ЄС може будувати майбутні відносини зі своїми східними сусідами та країнами Західних Балкан. Протягом наступних трьох років консорціум отримає від ЄС близько трьох мільйонів євро. Його стартова конференція відбудеться в Тбілісі 20–21 лютого 2024 року, через два роки після початку війни Росії проти України.

Як ЄС може посилити свою політику розширення та сусідства? Чи зможе він у майбутньому забезпечити стійкість Європи поза своїми межами? Проект InvigoratEU має відповісти на ці питання завдяки спільним зусиллям більше ніж 50 дослідників з різних країн ЄС і поза ним, які переслідують три ключові цілі:

  1. Нові стратегії задля сильної Європи: З огляду на переломний момент у геополітиці, дослідники насамперед хочуть дослідити, як слід реформувати політику розширення та сусідства, як реагувати на політичні, військові та економічні амбіції Росії, Китаю, США та Туреччини у Східному сусідстві та на Західних Балканах, і як треба перебудувати арсенал зовнішньої політики ЄС, щоб підготуватися до нової ери військових втручань. Будуть розроблені нові бази даних — наприклад, опитування громадської думки, індекс зовнішнього впливу, шкала оцінки соціальної відповідності.
  2. Формування перспективного бачення: Будуть розроблені нові інституційні засади — як для політичної діяльності, так і для шкільної та університетської освіти. Для цього дослідники виробляють сценарії, бачення та стратегії, організують молодіжні лабораторії, семінари для молодих професіоналів і політичні дебати по всій Європі. Мета полягає в тому, щоб молоді європейці виробили для європейських і національних політичних діячів політичні рекомендації, які будуть представлені в Брюсселі та європейських столицях наприкінці проекту.
  3. Широке інформування про результати: Стратегія CDE (Communication, Dissemination, Exploitation — спілкування, поширення, використання) займає важливе місце у досягненні мети проекту: рекомендації, вироблені за результатами дослідження, надаватимуться, поширюватимуться та використовуватимуться, починаючи з першого дня.

"Цей проект, — каже професор Майкл Кідінг (кафедра ЄС Університету Дуйсбурга-Ессена, координатор InvigoratEU), — розпочинається дуже вчасно. Нам потрібні точні відповіді, як інтегрувати Західні Балкани, Україну, Молдову і Грузію до ЄС, щоб підготувати майбутнє Європи". "Особливістю InvigoratEU є наявність консорціуму, що враховує різноманітність і політичні перспективи Європи." 7 з 18 учасників представляють Грузію, Молдову, Україну і Західні Балкани (Північну Македонію, Чорногорію, Сербію). Їм допомагає мережа громадянських активістів — 9 представників усіх країн Західних Балкан, Грузії, Молдови та України.


Докладніше див.: https://invigorat.eu