Чому відкладається будівництво стіни на кордоні з Росією

Директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський у коментарі виданню «Новое время» пояснив, чому реалізація проекту з будівництва інженерних споруд на кордоні з Росією була призупинена.

Імовірно, розмови про те, що проект «Стіна» поки відкладається, мають під собою реальні підстави: попередні результати, які були поставлені перед виконавцями і яких хотіли досягнути завдяки будівництву «Стіни», не були досягнуті, тому продовжувати витрачати гроші даремно, ніхто не збирається.

В цілому ж є різні ділянки кордони, які так чи інакше будуть обладнані різним чином. У деяких місцях стіна буде якраз тим, що виходить з назви проекту — потужним загородженням. Проте на ділянках кордону, де є водні перешкоди, таке загородження не побудуєш — та воно і не потрібне, адже водойми стануть природною перешкодою для бронетехніки противника і його солдатів. Окрім того, десь, напевно, є пересічені ділянки місцевості, які значно ефективніше обладнати ровами і насипами, — ця частина кордону залишиться без загородження, але все-таки буде непрохідною.

Слід розуміти, що проект «Стіна» — дуже неоднорідний. Відповідно, просто взяти і за якийсь місяць перекрити кордон з Росією на всій протяжності не вийде. Проект повинен реалізовуватися поетапно, і починати інженерне обладнання загородження потрібно з найпростіших ділянок, оскільки на це піде менше часу і засобів, а також у нас буде можливість заздалегідь оцінити ефективність такої загороди. Ось на цьому зараз і варто зосереджуватися.

Реалізовувати весь проект зараз безглуздо. І насамперед тому, що ми досі не знаємо головного: де саме будуватиметься наша стіна — на кордоні з Росією чи на кордоні із зоною АТО і окупованими терористами регіонами. Саме це потрібно з'ясувати, перш ніж починати будівництво.

Я особисто вважаю, що перша ділянка, яку необхідно обладнати, — кордон буферної зони. Це дозволить вберегти подальше будівництво від неприємних сюрпризів з того боку.

Микола Сунгуровський

Директор військових програм


Народився в 1951 р. в Москві.

Освіта:

Оренбурзьке вище військове зенітне ракетне училище (1972);

Київська академія протиповітряної оборони (1982);

Вища школа підприємництва при Київському інституті народного господарства (1991).

Кандидат технічних наук, старший науковий співробітник, автор понад 100 наукових праць.

Робота:

з 1982 р. — наукова робота (39-й Науково-дослідний інститут бойового застосування військ ППО сухопутних військ, Центральний науково-дослідний інститут МО, Національний центр оборонних технологій і воєнної безпеки, Аналітична служба Апарату РНБО);

з грудня 1999 р. — координатор програм Центру Разумкова;

з лютого 2000 р. — позаштатний консультант Комітету з питань національної безпеки і оборони Верховної Ради України;

з грудня 2006 р. — директор воєнних програм Центру Разумкова.

Полковник запасу, стаж військової служби — 31 рік. Сфери діяльності — системологія, системний аналіз, стратегічне планування, методи аналізу та забезпечення національної безпеки. Остання посада в державних органах — завідувач відділу Аналітичної служби Апарату Ради національної безпеки і оборони України.

(044) 201-11-98

sungurovsky@razumkov.org.ua