Вільний обіг землі: чи готова Україна

26 грудня 2018

Питання досить складне. Міжнародні організації, уряди країн заходу, які надають Україні фінансування, виходять із суто технократичної позиції.

Таку думку в коментарі «Слову і Ділу» висловив експерт економічних програм Центру Разумкова Володимир Сіденко, оцінюючи питання продовження мораторію на землю.

«Західні партнери вважають, що є стандарти ринку, і якщо вільний обіг, то це підвищує ефективність. З іншого боку, вони технократично підходять до прав людини, вважаючи, що якщо є право власності, то має бути й право продажу. Однак при цьому слід розуміти, що будь-які права реалізуються в середовищі, яке має свої характеристики та механізми для реалізації цих прав», — зазначив Сіденко.

Якщо ці механізми спотворені й викривлені, то жодних прав та ефективності для більшості громадян не буде, додав він.

За його словами, навпаки, права будуть лише для тих, хто наближений до влади й уже сьогодні має домінуючі ринкові позиції.

«Саме вони отримають односторонні переваги. Фактично, це стимулюватиме перетворення України на латифундистську державу. Вона й так нею є неформально, адже багато процесів у країні відбуваються не так, як записано в законі, а так, як складається реально через тіньові схеми», — пояснив фахівець.

Однак такий крок зараз остаточно легалізує перетворення України саме на латифундистську державу, уточнив він.

«Українське суспільство також не готове. У нас рік виборів попереду. Тому, звичайно, більшість депутатів відповідатимуть на цю позицію суспільства, незважаючи на ту позицію, яку займають сьогодні іноземні донори», — підкреслив експерт.

На його думку, питання скасування чи продовження дії мораторію не має однозначного рішення.

«Якби реформи відбувалися нормально, мабуть, ми б давно прийшли до дозволу на вільний обіг землі. Оскільки склалося так, як склалося, швидкого вирішення не буде. Це питання має соціально-психологічний характер, що точно не сприяє швидкому вирішенню проблеми», — резюмував Володимир Сіденко.

Експерт «Реанімаційного пакета реформ» Ілля Несходовський зазначив, що з точки зору економіки, звичайно, якщо мораторій буде скасований, то рішення буде необґрунтованим.

За його словами, це призведе до того, що Україна втратить свої інвестиції, втратить можливість розвивати своє сільське господарство більшою мірою, ніж зараз.

Знімати мораторій потрібно поступово, а почати потрібно з об’єднаних громад, щоб відпрацювати відповідний запобіжний механізм, щоб ця земля не перейшла незаконно, додав він.


Джерело:

Володимир Сіденко

Науковий консультант з економічних питань


Освіта:

Київський державний університет ім. Т. Шевченка, факультет міжнародних відносин і міжнародного права, відділення міжнародних економічних відносин (1977).

Доктор економічних наук (2000), член-кореспондент Національної академії наук України (2006), автор понад 200 наукових праць, в т.ч. опублікованих за межами України (Велика Британія, США, Німеччина, Російська Федерація, Угорщина та ін.).

Робота:

Науковий співробітник, завідувач відділу в Інституті соціальних та економічних проблем зарубіжних країн АН України (1980–1992), Інституті світової економіки і міжнародних відносин НАН України (1992–2000), Інституті економічного прогнозування НАН України (1992–2005), Інституті економіки та прогнозування НАН України (2005–2012).

Науковий консультант Президента України з питань зовнішньоекономічної політики (1994–1995).

Директор економічних програм Українського центру економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова (2001–2004 рр.).

Сфери діяльності: дослідження питань стратегії та механізму зовнішньоекономічної діяльності, структурних трансформацій в економіці, зовнішніх аспектів економічного зростання, глобального економічного регулювання, міжнародної економічної інтеграції, міжнародної конкурентоспроможності, іноземних інвестицій, економічних відносин України з Європейським Союзом та регіональними об’єднаннями на теренах СНД.

sidenko@razumkov.org.ua