Співпраця з МВФ: чи полегшить новий транш наслідки коронакризи

22 травня 2020

Національний банк України повідомив, що отримання фінансової допомоги від Міжнародного валютного фонду є питанням найближчих тижнів і традиційних для МВФ процедур. У коментарі «Слово і діло» експерт економічних програм Центру Разумкова Володимир Сіденко зазначив, що незважаючи на те, що показники падіння української економіки внаслідок коронакризи здаються оптимістичними, чи покращить транш МВФ ситуацію в Україні, спрогнозувати важко.


«Важко сказати, чи покращить транш цього разу економіку України. Цього ніхто не може сказати, бо ніхто не знає, якими будуть наслідки. Все швидко розвивається, криза охоплює всю світову економіку. Ми не можемо сьогодні навіть приблизно оцінити, якими будуть цифри. Прогнози на рівні 5% падіння, які оголошені сьогодні, здаються надто оптимістичними. Виходячи з реальних показників кризи 2008–2009 року, коли падіння складало 15%, ми повинні орієнтуватися більш на ті цифри, ніж на сьогоднішні прогнози. Звичайно, що українська економіка має певні внтрішні резерви, але в неї також є і зобов’язання. Тому складно сказати, наскільки цей транш допоможе врятувати становище», — прокоментував Сіденко.

Він додав, що нова програма України з МВФ відкриє нові можливості співпраці з іноземними кредиторами.

«Тоді це буде більш суттєва допомога, але ми повинні розуміти, що сьогодні на кошти потенційних донорів претендують багато різних держав — понад сто. Україні буде нелегко отримати значні вливання у свою економіку. Ми повинні подумати про те, як мобілізувати внутрішні резерви. Без цього жодна іноземна допомога нам не допоможе», — пояснив економіст.

Водночас експерт додав, що заяви МВФ про продовження в Україні реформ мають враховувати обставини, щоб не посилювати напруження в суспільстві, окрім фінансових проблем.

«Важливо не тільки те, що виділяються кошти, але й під які саме зобов’язання. Для України було б краще за цих умов добитися реструктуризації боргових вимог, щоб полегшити навантаження, ніж вступати в будь-яку іншу програму, яка буде створювати нові зобов’язання», — підсумував експерт економічних програм Центру Разумкова Володимир Сіденко.


Джерело:

Володимир Сіденко

Науковий консультант з економічних питань


Освіта:

Київський державний університет ім. Т. Шевченка, факультет міжнародних відносин і міжнародного права, відділення міжнародних економічних відносин (1977).

Доктор економічних наук (2000), член-кореспондент Національної академії наук України (2006), автор понад 200 наукових праць, в т.ч. опублікованих за межами України (Велика Британія, США, Німеччина, Російська Федерація, Угорщина та ін.).

Робота:

Науковий співробітник, завідувач відділу в Інституті соціальних та економічних проблем зарубіжних країн АН України (1980–1992), Інституті світової економіки і міжнародних відносин НАН України (1992–2000), Інституті економічного прогнозування НАН України (1992–2005), Інституті економіки та прогнозування НАН України (2005–2012).

Науковий консультант Президента України з питань зовнішньоекономічної політики (1994–1995).

Директор економічних програм Українського центру економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова (2001–2004 рр.).

Сфери діяльності: дослідження питань стратегії та механізму зовнішньоекономічної діяльності, структурних трансформацій в економіці, зовнішніх аспектів економічного зростання, глобального економічного регулювання, міжнародної економічної інтеграції, міжнародної конкурентоспроможності, іноземних інвестицій, економічних відносин України з Європейським Союзом та регіональними об’єднаннями на теренах СНД.

sidenko@razumkov.org.ua