Щодо ціни на комуналку в Україні наступного року — експерт

12 листопада 2019

Про тарифи на 2020 рік

У наступному році українському суспільству доведеться прийняти новину про збільшення ціни на електроенергію для побутових споживачів. Якщо говорити іншими словами, то мова йде про приведення ціни електричної енергії для побутових споживачів до ринкового рівня.

Що на сьогоднішній день відбувається?

Дешева електроенергія, яку генерує НАК «Енергоатом», продається зі знижкою через грантового покупця — це державне підприємство — для того щоб захистити уразливого споживача, якими є побутові споживачі. Частина атомної енергії в енергобалансі складає більше 54%, і собівартість атомної генерації набагато нижче. Якщо говорити конкретніше, це — 57 копійок за 1 кіловат на годину, а собівартість теплової генерації коливається від 90 копійок до 1 гривні 10 копійок — без ПДВ.

Тому дуже важливо відкрити ринок для всіх категорій споживачів — і промислових і фізичних осіб.

Що станеться, коли з «Енергоатому» знімуться зобов'язання продавати електричну енергію за пільговими цінами для побутових споживачів і відкриється можливість продавати електроенергію на відкритому ринку? Це призведе до зменшення ціни на електроенергію для всіх споживачів — як промислових, так і для населення.

Про нове керівництво НКРЕКП

Наша інфраструктура працює на те, щоб відкрито і надійно за допомогою ринків поставляти енергоресурси для всіх категорій енергоспоживачів. Регулюванням цих процесів займається Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг. Напевно, для всіх стало новиною, що там вибрали нового голову. Особисто я вважаю, що те, що сталося збільшення кількості членів НКЕКП, безумовно, позитивно позначиться на роботі всіх ринків. Чим більше членів регулятора, тим більша ймовірність якісного відпрацювання проблемних питань. А проблемних питань — більше ніж достатньо. Перш за все, це застарілі інфраструктурні фонди, які потребують оновлення, а оновити їх можна за рахунок інвестиційних програм, а інвестиційні програми — це тарифи, які ми з вами платимо. Дуже хотілося б, щоб інвестиційна програма впроваджувалася б з тих грошей, які надходять з оплати тарифів.

Чого очікувати від нового керівництва НКРЕКП

Уряд разом з НКРЕКП повинні прийти до того, щоб поступово, поетапно реалізовувати приведення цін на електроенергію для побутових споживачів до ринкових індикативів. Незахищена категорія споживачів, яка дійсно потребує підтримки від держави — вона буде цю підтримку отримувати в тому обсязі, в якому він їй потрібен. Зараз я бачу більше маніпуляцій по темі тарифів і цін, ніж реальної прозорої комунікації.


Джерело:

Максим Білявський

Провідний експерт енергетичних програм


Народився у 1986 р. в Житомирській області.

Освіта:

Житомирський державний технологічний університет, факультет інженерної механіки (2008).

Кандидат технічних наук (2010).

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу (2012).

Автор 17 патентів на винаходи та більше 100 наукових праць в галузі енергетики та машинобудування.

Досвід:

2008–2011 — оператор очисних споруд, диспетчер з транспортування газу Рівненського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів ДК «Укртрансгаз».

2011–2017 — провідний інженер, заступник начальника прес-служби, начальник відділу зв’язків з громадськістю та пресою ПАТ«УКРТРАНСГАЗ».

2017–2018 — директор з персоналу ПАТ «Магістральні газопроводи України», радник Міністра енергетики та вугільної промисловості України.

2021 — директор з інтегрованих комунікацій НАК «Нафтогаз України».

bielawski.maksym