Західні компанії крім капіталу привезуть до країни технології та можуть посилити нашу обороноздатність

03 травня 2023

Провідний експерт Центру Разумкова, а також колишній голова комунікацій групи “Нафтогаз” Максим Білявський говорить, що Нафтогаз і раніше вів перемовини з Halliburton, ExxonMobil та Chevron разом з цим ці перемовини були поставлені на паузу після початку повномасштабного російського вторгнення.

“Зараз фактично відбувається реанімація тих перемовин які були раніше. Мова йде як про спільну розробку нових родовищ, так і про більш ефективне використання тих родовищ, з яких вже видобувають ресурси. Крім цього, мова йде про залучення нових технологій та сервісних послуг, що дасть можливість зменшувати втрати та витрати природного газу при експлуатації діючого фонду свердловин. Однак тут є один момент: якщо ExxonMobil та Chevron ще не припинили своєї співпраці з державою-агресором, то вони мають найближчим часом це зробити. Тільки після цього на мою думку є усі достатні підстави для співпраці між дочірніми компаніями “Нафтогазу” та зазначеними іноземними лідерами в галузі видобутку вуглеводнів”, — каже Білявський.

На його думку, сама новина, що західні гіганти відновили перемовний процес на фоні тотальних санкцій і виходів подібних компаній з російського бізнесу свідчить про те, що навіть в нафтогазових гігантів немає сумніву в тому хто буде переможцем. Однак навіть якщо такі перемовини йдуть, це не означає, що вже завтра післязавтра до нас прийдуть інвестиції.

“Є сигнал, що “Нафтогаз” здатний боротися за інвестора навіть в надскладних умовах воєнного стану. Але і в України є багато домашніх завдань, які ми маємо зробити для того, щоб в країну приходили інвестори, а портфель інвестицій збільшувався”, — говорить експерт.

Серед таких завдань Білявський виокремлює завершення реформи надрокористування. Мова йде перш за все про те, щоб спецдозволи на користування надрами видавались прозоро. Також Україні потрібен кодекс про надра, що вирішить проблеми невідповідності вітчизняного законодавства надрокористування європейським нормам. Крім цього на думку Білявського для залучення інвесторів Україні потрібно знизити ренту за користування надрами.

“Нинішня модель рентних була розроблена незадовго до вторгнення у 2022 році, в той час, коли у Європі була енергетична криза, а ціни на газ були доволі високими. Але за поточних умов та ціни на газ як в Європі, так і в Україні нинішні ставки рентних платежів фактично нівелюють будь-який інтерес до цього виду бізнесу”, — каже Білявський.

Також Білявський розповів, що історія взаємовідносин України з гігантами нафтовидобувної сфери почалася ще у 2012 році коли почалися перемовини, щодо видобутку спільного видобутку газу з щільних порід, або ще як його називають “сланцевого газу”. Однак після анексії Криму та початком війни на Донбасі проекти з видобутку “сланцевого газу” були призупинені в першу чергу через безпекові ризики оскільки найбільш перспективні ділянки знаходилися на Харківщині. Однак експерт вважає, що спільні проекти “Нафтогазу” та західних видобувних гігантів у майбутньому дадуть можливість посилити обороноздатність України.

Експерт каже, що такі компанії як ExxonMobil та Chevron можуть стати донорами для закупівлі озброєння, системи захисту, фортифікаційних систем для об’єктів нафтогазової галузі.

“До прикладу, якщо подивитися на об’єкти нафтогазової галузі Ізраїлю, який вже найближчий рік буде експортувати паливо на Європейський ринок, то там є доволі тісна кооперація військово-промислового комплексу з нафтогазовою промисловістю. Тож великих компаній потрібно підтримувати не лише для прямих інвестицій в нафтогазову галузь, але і для інвестицій в військово-промисловий і оборонний комплекс або у форматі наданого озброєння, або у форматі наданих грантових ліній. Тобто я вважаю, що з приходом іноземних нафтогазових гігантів окрім інвестицій в галузь прийдуть і кошти або саме озброєння на оборону відповідних комплексів захисту родовищ”, — каже Білявський.


Джерело:

Максим Білявський

Провідний експерт енергетичних програм


Народився у 1986 р. в Житомирській області.

Освіта:

Житомирський державний технологічний університет, факультет інженерної механіки (2008).

Кандидат технічних наук (2010).

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу (2012).

Автор 17 патентів на винаходи та більше 100 наукових праць в галузі енергетики та машинобудування.

Досвід:

2008–2011 — оператор очисних споруд, диспетчер з транспортування газу Рівненського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів ДК «Укртрансгаз».

2011–2017 — провідний інженер, заступник начальника прес-служби, начальник відділу зв’язків з громадськістю та пресою ПАТ«УКРТРАНСГАЗ».

2017–2018 — директор з персоналу ПАТ «Магістральні газопроводи України», радник Міністра енергетики та вугільної промисловості України.

2021 — директор з інтегрованих комунікацій НАК «Нафтогаз України».

bielawski.maksym