Ліквідація штучних спотворень на енергоринку — умова підтримки національного товаровиробника
Перший крок на шляху до підтримки національного товаровиробника в умовах Carbon border adjustment mechanism (CBAM) — це ліквідація спотворень на енергоринку, які мають місце через недосконалість моделі та нормативно-правової бази; суттєву різницю між цінами в кожному із сегментів; функціонування фізичної моделі покладання спеціальних обов’язків; відсутність ринку допоміжних послуг, а також не дієвого механізму моніторингу та штрафів.
Про це заявив провідний експерт Центру Разумкова Максим Білявський під час свого виступу в рамках круглого столу «Промисловість в умовах Європейського зеленого курсу», який був організований Федерацією Роботодавців України.
За його словами, національний товаровиробник має отримати державну підтримку для вдосконалення виробничих процесів та зменшення вуглецевого сліду товару, але це буде неможливо зробити без фінансової ліквідності ринків електроенергії та природного газу, а також синхронізації із EU ETS.
«Україна — єдина європейська держава, яка сьомий рік поспіль потерпає від збройної агресії РФ. Даний факт може стати підґрунтям для відтермінування CBAM по відношенню до українського товаровиробника», — висловив припущення Білявський.
Представник Центру Разумкова переконаний, що найближчим часом збільшиться вплив глобальної кліматичної політики на ресурсні ринки. Як приклад, він приводить нещодавно ухвалену Урядом Великобританії концепцію «North Sea transition deal», яка поступово призводитиме до зростання вартості природного газу на європейських хабах і, відповідно, до підвищення вартості електроенергії.
На думку експерта, до таких змін промисловість та енергоринки України мають готуватись вже сьогодні, зокрема наслідуючи приклад Великобританії, яка в березні поточного року, на урядовому рівні ухвалила «Industrial Decarbonisation Strategy».
Нагадаємо, Центр Разумкова нещодавно опублікував дослідження «Україна і глобальна політика декарбонізації» та «Прикордонне вуглецеве коригування ЄС».