Ставлення громадян до запровадження ринку землі та скасування мораторію на купівлю-продаж землі сільськогосподарського призначення (лютий 2020р.)

03 березня 2020

Дослідження проведене соціологічною службою Центру Разумкова з 13 по 17 лютого 2020 року. Було опитано 2018 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей за вибіркою, що репрезентує доросле населення країни за основними соціально-демографічними показниками. Вибірка опитування будувалася як багатоступенева, випадкова із квотним відбором респондентів на останньому етапі. Теоретична похибка вибірки (без врахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,3% з імовірністю 0,95.


Більшість громадян України вважають, що питання запровадження ринку землі та скасування мораторію на купівлю-продаж землі сільськогосподарського призначення потрібно виносити на всенародний референдум. Такої думки дотримуються 68,9% респондентів. 19,6% опитаних вважають, що це питання не слід виносити на референдум, решта — не визначилися з відповіддю.

Понад три чверті опитаних (76,6%) взяли б участь у такому референдумі, якби він відбувався найближчої до дати опитування неділі. Не взяли б участі 12,8%, а решта опитаних не визначилися з відповіддю.

Якби подібний референдум відбувся, то абсолютна більшість проголосували б за продовження мораторію на купівлю-продаж землі сільськогосподарського призначення (64,3% усіх опитаних або 72,0% тих, хто взяв би участь у референдумі). 21,4% з тих, хто взяв би участь у референдумі (або 19,6% серед усіх опитаних) проголосували б за запровадження ринку землі та скасування мораторію на купівлю-продаж землі сільськогосподарського призначення. Решта опитаних не визначилися з відповіддю. Підтримка громадянами продовження мораторію на купівлю-продаж землі сільськогосподарського призначення дещо зросла за останні чотири місяці: у жовтні 2019р. за продовження мораторію готові були проголосувати 64,4% тих, хто збирався взяти участь у референдумі, а у листопаді 2019р. — 68,3% тих, хто збирався взяти участь у референдумі.

Відносна більшість громадян (48,5%) підтримують блокування роботи Верховної Ради фракціями «Опозиційна платформа — За життя» та ВО «Батьківщина» з метою не допустити розгляд Закону про ринок землі. Не підтримують такі дії — чверть опитаних (25,4%). Решта опитаних не цікавляться цим питанням або вагалися з відповіддю.


РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕННЯ

(дані у таблицях подані у відсотках)


Як Ви вважаєте, чи потрібно виносити на всенародний референдум питання запровадження ринку землі та скасування мораторію на купівлю-продаж землі сільськогосподарського призначення?

Так, потрібно 68,9
Ні, не потрібно 19,6
Важко відповісти 11,5


Якби такий референдум відбувався найближчої неділі, чи взяли б Ви у ньому участь?

Так 76,6
Ні 12,8
Важко відповісти 10,7


Якби наступної неділі відбувався референдум стосовно запровадження ринку землі та скасування мораторію на купівлю-продаж землі сільськогосподарського призначення, то як би Ви проголосували?

Серед усіх опитаних Серед тих, хто має намір взяти участь у референдумі
Проголосував би за запровадження ринку землі та скасування мораторію на купівлю-продаж землі сільськогосподарського призначення 19,6 21,4
Проголосував би за продовження мораторію на купівлю-продаж землі сільськогосподарського призначення 64,3 72,0
Важко відповісти 16,1 6,6


Якби наступної неділі відбувався референдум стосовно запровадження ринку землі та скасування мораторію на купівлю-продаж землі сільськогосподарського призначення, то як би Ви проголосували?,
% серед тих, хто має намір взяти участь у референдумі

4–9.10.2019 1–7.11.2019 13–17.02.2020
Проголосував би за запровадження ринку землі та скасування мораторію на купівлю-продаж землі сільськогосподарського призначення 25,1 23,2 21,4
Проголосував би за продовження мораторію на купівлю-продаж землі сільськогосподарського призначення 64,4 68,3 72,0
Важко відповісти 10,4 8,4 6,6


Члени парламентських фракцій партій «Опозиційна платформа — За життя» та Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» намагалися блокувати роботу Верховної Ради України з метою не допустити розгляд Закону про ринок землі, який передбачає скасування мораторію на купівлю-продаж землі сільськогосподарського призначення. Чи підтримуєте Ви такі дії членів парламентських фракцій партій «Опозиційна платформа — За життя» та «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»?

Так, підтримую 48,5
Ні, не підтримую 25,4
Мене це не цікавить 13,1
Важко відповісти 12,9