Загрози і ризики. Хто і як допомагає українській армії

25 вересня 2017

Говорячи про постачання американського або будь-якого іншого озброєння Україні, важливо враховувати кілька факторів

Канада може надати Україні військово-матеріальну допомогу. Про новий етап співпраці розповів начальник Генштабу ЗСУ Віктор Муженко. Поки питання перебуває в руках політичного керівництва, що й зрозуміло. Але немає сумнівів у необхідності такого кроку для України. Канада — один із найважливіших партнерів нашої країни. І порівняно з іншими державами-членами НАТО, Канада завжди демонструє чуйність відносно України.

Зараз приблизно 600 іноземних фахівців надають військово-технічну, консультаційну допомогу нашій країні. Йдеться як про стратегічних радників на рівні Міністерства оборони та Генерального штабу ЗС України, так і про інструкторів на рівні військових частин. Важливо відзначити, що консультанти не просто дають поради, вони беруть участь у розробці важливих документів. Один з таких прикладів — Стратегічний оборонний бюлетень із завданнями та термінами реформування оборонної сфери країни. Він був написаний у співавторстві з радниками держав членів НАТО. Вони домагалися того, щоб це була спільна робота, і щоб туди були включені принципові положення. Але тепер це — український документ.

Що стосується низового практичного партнерства, тут мова йде не про якісь показові заняття, а про повноцінний обмін досвідом, адже в українців теж є, чого повчитися. Іноземні інструктори продовжують підготовку українських бійців за принципом мультиплікації: 10 зарубіжних інструкторів готують 100 українських фахівців, які вже самі зможуть навчати наших солдатів. Військові представники США, Британії працюють не тільки зі Збройними силами, але і з Нацгвардією України, прикордонною службою.

Все ще актуальним для нас залишається надання США оборонного озброєння. Конфлікт на Донбасі не закінчений, він перебуває в активній фазі. Те відносне перемир'я, яке зараз встановилося, поки нам не дає підстав вважати, що ми близькі до миру. Однак перспектива передачі американського озброєння зараз набагато ближча, ніж це було рік тому. Вже є політичні рішення, і останнє слово лишилося за президентом США.

Говорячи про американське озброєння, важливо враховувати кілька факторів. По-перше, якщо таке рішення буде прийнято, ВСУ отримають сучасну зброю для знищення танків противника, артилерійських систем. Це допоможе Україні зменшити кількість військових і цивільних втрат. Це практичне, військове застосування.

Але другий фактор цього рішення лежить у дипломатичній і політичній площині. Сама загроза поставки такої зброї може служити стимулом для Росії піти на якісь поступки. Тобто поки не вичерпаний потенціал, коли ще можна впливати на зовнішню політику Росії. Разом з тим, ми вже чули офіційні заяви Кремля про те, що в разі надання летального озброєння Україні, Росія змушена буде реагувати. Це прозвучало, як шантаж і загроза.

Причому є ризик, що Москва може «реагувати» не тільки шляхом ескалації війни на сході України. Наприклад, пару днів тому був задіяний інформаційний ресурс: з'явилися кадри, які підтверджують, що США нібито підтримують терористичні сили в Сирії. Крім того, Росія у відповідь може почати поставки зброї Талібану в Афганістан, може зробити якісь дії або ж відмовитися від взаємодії з вирішення північнокорейської кризи. Тож питання надання Києву озброєння — комплексне, і воно стосується не тільки України і США.


Олексій Мельник

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки, координатор міжнародних проектів


Народився в 1962 р. в Хмельницькій області. Закінчив Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків (1984), Інститут іноземних мов міністерства оборони США (1993), Школу командирів ескадрилій Університету військово-повітряних сил США (1994), Курс управління повітряним рухом військово-повітряних сил США (2001), Королівський коледж оборонних наук Великої Британії (2007).

Робота:

1980–2001 р. — служба в Збройних Силах, підполковник запасу, учасник миротворчих операцій ООН (1996, 1997). Остання посада в Збройних Силах України — заступник командира авіаційної бази з льотної підготовки.

2001–2004 р. — Центр Разумкова.

2004–2005 р. — ДП «Укроборонсервіс».

2005–2008 р. — Міністерство оборони України, начальник організаційно-аналітичного управління забезпечення роботи міністра оборони України — перший помічник міністра оборони.

(044) 201-11-95

melnyk@razumkov.org.ua

oleksiy.melnyk