Військові навчання в Криму. Який в них сенс?

Кремль не готовий до протистояння із серйозними противниками

В рамках планових тактичних навчань, які Росія проводить зараз в анексованому Криму, сьогодні під Балаклавою був проведений пуск крилатої ракети. У Генштабі України російські військові маневри назвали незаконними. В експертних колах є багато різних думок з приводу того, який саме меседж Росія намагається послати як зовні, так і для своєї внутрішньої публіки.

Зрозуміло, така військова активність РФ, яка триває вже не перший рік, викликає занепокоєння у країн-сусідів Росії. C кожним новим кроком падає взаємна довіра. Будь-які маневри і подібні запуски ракет дають серйозну підставу для того, щоб готуватися до нового витка російської агресії. Під загрозою — не тільки Україна, яка вже живе в стані війни з Росією. Але і країни Балтії - вони змушені побоюватися не стільки масштабного нападу, скільки провокацій біля своїх кордонів.

Втім, я схиляюся до тієї точки зору, що нинішню військову активність Росії навряд чи можна розглядати як підготовку до чергової війни, як це було в 2008 або в 2014 роках. Кремль не готовий і не прагне зараз до протистояння із серйозними противниками. Країни Балтії — це війська НАТО. Якщо ж розглядати Україну, то і наша армія більш ефективна, ніж була в 2014 році.

Відомий ретранслятор меседжів Кремля, російський експерт Федір Лук'янов якось заявив, що головний посил Росії полягає в тому, щоб просто позначити свою сферу інтересів, на яку претендує Москва. Мовляв, «не чіпайте нас, тому що ми такі грізні». Це поведінкова модель пітерського підворіття, до якої так любить звертатися Путін в своїх промовах. Ключова мета — залякати, переконати противника в небезпеці і серйозності своїх намірів.

У цю ж поведінкову логіку вписуються і навчання «Захід-2017». Я висловив найбільш ймовірну версію того, що відбувається.

Разом з тим, Росія діє за принципом політичного опортунізму. Тому є всі підстави думати, що під приводом російсько-білоруських навчань може дійсно реалізовуватися сценарій тиску на Мінськ з метою розміщення своїх військових баз на білоруській території. Також майбутні навчання можуть бути використані для провокації по відношенню до країн Балтії. Нічого не можна виключати, виходячи з тієї опортуністичної, безпринципної логіки прийняття політичних рішень в Росії.


Олексій Мельник

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки, координатор міжнародних проектів


Народився в 1962 р. в Хмельницькій області. Закінчив Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків (1984), Інститут іноземних мов міністерства оборони США (1993), Школу командирів ескадрилій Університету військово-повітряних сил США (1994), Курс управління повітряним рухом військово-повітряних сил США (2001), Королівський коледж оборонних наук Великої Британії (2007).

Робота:

1980–2001 р. — служба в Збройних Силах, підполковник запасу, учасник миротворчих операцій ООН (1996, 1997). Остання посада в Збройних Силах України — заступник командира авіаційної бази з льотної підготовки.

2001–2004 р. — Центр Разумкова.

2004–2005 р. — ДП «Укроборонсервіс».

2005–2008 р. — Міністерство оборони України, начальник організаційно-аналітичного управління забезпечення роботи міністра оборони України — перший помічник міністра оборони.

(044) 201-11-95

melnyk@razumkov.org.ua

oleksiy.melnyk