Україна-Індія: виборчий контекст і перспективи партнерства

Ярина Лоїк, стажер Центру Разумкова, КНУ ім Т.Шевченка


2024 рік може стати роком глобальних змін. У понад 40 країнах по всьому світу відбудуться вибори до органів державної влади. У виборчих процесах зможе взяти участь близько 40% світового населення, що є безпрецедентним випадком. Зокрема, у цей список входять США, ЄС, Велика Британія, Румунія, Молдова, Мексика, Індія та багато інших.

Безумовно важливими є вибори до парламенту Індії, які відбудуться у період квітня-травня 2024р. Близько 900 мільйонів громадян Індії зможуть взяти участь у голосуванні. Усі 543 члени парламенту Лок Сабха обираються в одномандатних виборчих округах за мажоритарною системою.

Слід нагадати, що попередні вибори 2019р. продемонстрували беззаперечну підтримку Бхаратія джаната парті (Народна партія Індії, БДП), членом якої є чинний прем'єр-міністр Нарендра Моді. Тоді БДП отримала 37,36% голосів, (це найвищий показник з 1989р.), і отримала 303 місця у парламенті, спромігшись сформувати уряд.

У 2024р. за перемогу на виборах змагаються дві коаліції. З одного боку Національно-демократичний альянс (НДА), з іншого — Індійський національний інклюзивний альянс розвитку (INDIA). НДА — це правоцентристська коаліція політичних партій, найбільшою з яких і є Бхаратія джаната парті. Партія відноситься до правого спектру, її часто називають партією «індуїстського націоналізму». Тому найбільшу підтримку партія отримує у північних та західних штатах, де більшість становлять індуси, які активно підтримують національну ідентичність, кастову систему та є прибічниками індуїзму.

Індійський національний інклюзивний альянс розвитку (INDIA) — лівоцентрична коаліція політичних партій, найбільшою з яких є Індійський національний конгрес (ІНК). ІНК є партією центру, яка відстоює ідеї соціальної рівності, економічного лібералізму, свободи висловлювань та рівних можливостей для усіх. Найбільшу підтримку партія має на півдні країни.

Загалом популярність Нарендри Моді серед населення Індії є беззаперечною. В одній із останніх статей для британського видання “The Guardian” кореспондентка Х.Елліс-Петерсен зазначила, що перемога Бхаратія джаната парті практично невідворотна. Останні опитування лише підтверджують це припущення. Але слід зауважити, що за часів прем’єрства Моді набули актуальності проблеми розвитку демократії, відкритого суспільства, корупції тощо. Третій термін для БДП та Моді містить ряд складнощів і викликів, зокрема — проблема стосунків між індуїстськими та мусульманськими громадами.

Варто додати, що однією зі складових популярності Моді є зовнішня політика. За переконаннями чинної влади та населення, Індія стає дедалі важливішим гравцем на міжнародній арені. Саме цьому була приурочена масштабна урядова кампанія щодо головування Індії у G20. У контексті позиціювання Індії на міжнародній арені, варто зазначити, що країна значною мірою залежить в енергетичному та військовому плані від росії та є одним з найбільших торгових партнерів останньої. Однак, останнім часом мас-медіа повідомляють, що Індія планує скорочувати військово-технічне партнерство з росією, оскільки здатність останньої постачати боєприпаси та запчастини суттєво знизилась у зв’язку з війною в Україні. Індія планує зосередитись на вітчизняному виробництві зброї, що цілком відповідає політиці Нарендри Моді. Водночас, імпорт сирої нафти в Індію з рф вже другий місяць поспіль скорочується через посилення західних санкцій. Зокрема, імпорт нафти скоротився на 4,2% і, за прогнозами, буде скорочуватись і надалі. Індія дедалі обережніше продовжує співпрацю з Росією, водночас посилює зв’язки зі США, намагаючись протистояти глобальному впливу Китаю в Індо-Тихоокеанському регіоні.

Чого варто очікувати Україні від перемоги БДП? Швидше за все, суттєвих змін у відносинах між Україною та Індією не відбудеться. Індія продовжуватиме балансувати між Вашингтоном та москвою, займаючи нейтральну позицію щодо війни в Україні. Але так чи інакше, Києву необхідно знаходити нові шляхи та механізми покращення та розвитку взаємовідносин з Індією. Особливо важливим є її залучення як ядерної держави до реалізації Формули миру, зокрема, пункту про ядерну безпеку.

Іншими важливими векторами співпраці є сфери, де обидві держави виявляють інтерес та можуть бути корисними одна одній — експорт аграрної продукції, фармацевтика та медицина, співробітництво в оборонній сфері та високотехнологічне підприємництво. Загалом зростання співробітництва і партнерства з Індією може стати для нашої держави вагомим здобутком як з дипломатичної, так і з економічної точки зору.