Над полоненими російськими військовими треба провести відкритий судовий процес

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник в інтерв’ю новинній службі «Радіо Свобода» пояснив, чому важливо провести відкритий судовий процес над двома російськими військовими, які були захоплені в український полон на Донбасі 16 травня 2015 року.

Неординарність цієї події — не в тому, що на Донбасі воюють російські вояки і не в тому, що вони потрапляють у полон, а в тому, що це оперативне відео відразу з’явилося в інтернеті. Як на мене, це говорить про те, що люди, які, образно кажучи, знімають це відео, тобто люди, які безпосередньо працюють на лінії фронту чи за лінією фронту, беруть полонених і потім їх передають разом з відео і люди, які потім ухвалюють рішення стосовно оприлюднення цих доказів чи не оприлюднення — це абсолютно різні рівні. І зараз, очевидно, тим, хто безпосередньо ризикує життям це набридло настільки, що вони вирішили, як кажуть на жаргоні, «злити» це відео відразу. Тобто перше — це те, що відео з’явилося в українському ефірі.

— У штабі АТО констатують: Росія не лише постачає зброю сепаратистам на Донбасі, а й напряму вводить своїх кадрових військових. Москва це заперечує. Вона стверджує: якби російські солдати і офіцери воювали на Донбасі, то вони потрапили б у полон воїнам АТО. А випадок із полоненими торік на території України російськими десантниками Москва заперечує. Мовляв, ці вояки просто «заблукали". А Ви як вважаєте — чи достатньо Київ пред’являє обґрунтованих доказів прямої участі російських вояків на боці сепаратистів на Донбасі?

Що стосується достатності чи недостатності доказів. Я не хотів би зараз давати оцінку, наскільки достатніми є виставки техніки чи якісь офіційні заяви. Але хотів би наголосити на тому, що, дійсно, цей випадок дає Україні унікальну можливість, якою не скористатися просто було би безглуздо. Перше — ця новина має стати топ-новиною, як це робиться в ефірі кожні півгодини, коли є якісь свіжі деталі, має бути відео, повинен бути, можливо, організований відкритий перший судовий процес над російськими військовослужбовцями з запрошенням усіх можливих дипломатів, усіх можливих ЗМІ, аж до Russia Today і Life News.

— Стосовно «зливання» відео, про яке Ви сказали. Чому так сталося? Чи можуть бути надалі подібні ситуації?

Звертаючись до нашої української влади: не потрібно грати з вогнем. Тому що такі випадки неодноразово фіксувалися. Була така інформація. Але, очевидно, в тому контексті «не дражнити, не провокувати Путіна», хтось свідомо чи несвідомо приховував, не давав виходу цим таким подібним доказам. Перше — це підігравало політиці Кремля, що наших військових тут немає. Начальник Генерального штабу, як ми пам’ятаємо, заявив про те, що ми не воюємо з російською армією. І потім лише через кілька тижнів він виступив зі спростуванням, що начебто неправильно переказали його слова. Але хіба цього не можна було зробити відразу? Тобто підіграють Путіну.

Друге — це те, що зарубіжні партнери, коли їм постійно кажуть про присутність російських військ, вони ж також просять: дайте якісь суттєві докази. Звичайно, були виставки, були якісь брифінги, але це не те, що один раз сказали і достатньо для того, щоб їх переконати. Не мені вам розказувати, як перебивається одна подія іншою, буквально протягом кількох годин. Так само й тут. Потрібно цю тему постійно підтримувати. І підтримувати її не просто заявами чи брифінгами на рівні спікера РНБО чи інформаційного центру РНБО, а потрібно підтримувати конкретними фактами в присутності військових аташе, в присутності дипломатів, в присутності представників провідних ЗМІ.

— Якщо аналізувати ситуацію на Донбасі загалом. Чимало експертів відразу після підписання угод «Мінськ-2» у середині лютого прогнозували активну фазу війни на сході України у розпал весни. Мовляв, з’являються кращі умови для цього, «зеленка» тощо... Весна вже закінчується, обстріли тривають щодня, але бойових дій рівня битви за Дебальцеве зараз немає...Скільки протримається таке становище і від чого це залежить?

Що стосується прогнозів, особисто я навпаки вважав це малоймовірним. Але справа не в тому, щоб сказати: є експерти, які слабо чи добре прогнозують. Справа в тому, що дійсно тим, що давали Путіну постійно зрозуміти, що ми знаємо про ваші плани і ми готуємося до них — якраз цим і була попереджена агресія. А про те, що ймовірність такої агресії була досить високою, то в підтвердження цьому свідчили всі класичні ознаки: інтенсивне тренування бойовиків, оснащення їх озброєнням, доставка палива, концентрація російських військ уздовж кордону. І все це продовжується.

— Взагалі Путіну зараз вигідна ескалація війни на Донбасі чи утримування її в нинішніх масштабах?

Те, що стосується інтересів Путіна, ми також можемо це десь з високим можливо рівнем достовірності прогнозувати, але все-таки суттєвою залишається частка його непрогнозованості. Те, що стосується прогнозованої частини, то йому зараз широкомасштабна операція невигідна. Але йому вигідно підтримувати цей конфлікт, при чому в тому форматі, де Росія якраз не є стороною конфлікту, хоча начебто для всіх це очевидно.

Тобто йому вигідно підтримувати цей конфлікт постійно, як рану на тілі України, яка би висмоктувала всі людські й економічні ресурси з України, не давала їй розвиватися, рухатися на Захід і врешті-решт поставити Україну на коліна, поставити свою владу в Києві. Тобто це зараз найбільш імовірний сценарій для нього. Але ще раз хотів би сказати, ми розклади робимо керуючись логікою, але, на жаль, мусимо визнати, що це не завжди може спрацювати у випадку з Москвою.

Олексій Мельник

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки, координатор міжнародних проектів


Народився в 1962 р. в Хмельницькій області. Закінчив Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків (1984), Інститут іноземних мов міністерства оборони США (1993), Школу командирів ескадрилій Університету військово-повітряних сил США (1994), Курс управління повітряним рухом військово-повітряних сил США (2001), Королівський коледж оборонних наук Великої Британії (2007).

Робота:

1980–2001 р. — служба в Збройних Силах, підполковник запасу, учасник миротворчих операцій ООН (1996, 1997). Остання посада в Збройних Силах України — заступник командира авіаційної бази з льотної підготовки.

2001–2004 р. — Центр Разумкова.

2004–2005 р. — ДП «Укроборонсервіс».

2005–2008 р. — Міністерство оборони України, начальник організаційно-аналітичного управління забезпечення роботи міністра оборони України — перший помічник міністра оборони.

(044) 201-11-95

melnyk@razumkov.org.ua

oleksiy.melnyk