Коли Росія завдасть чергового удару по Україні

Директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський в інтерв’ю виданню «Новое время» розповів про те, коли можна очікувати чергового загострення збройного конфлікту на Донбасі.

Загострення ситуації на Сході напередодні виборів передбачуване. Росія і не приховувала, що зробить чергову спробу дестабілізувати ситуацію. Всі заяви представників РФ і підконтрольних їй терористів, наприклад, про плани захопити Слов'янськ, Маріуполь і Краматорськ, свідчать про те, що йде залякування жителів довколишніх до захоплених бойовиками територій міст. Мета — зірвати там вибори.

Крім того, Росія за допомогою свого права вето заблокувала ініціативу з передання місії ОБСЄ контролю над українсько-російським кордоном. Останні пропозиції з приводу ОБСЄ були спрямовані на взяття під контроль усього кордону загалом, а не лише двох пропускних пунктів, на яких зараз поширюється юрисдикція місії. Це допомогло б хай не запобігти, але хоча би поставити на контроль переміщення через кордон особового складу і техніки, і, по суті, дозволило б офіційно зафіксувати незаконний перетин кордону російськими військовослужбовцями.

Чому РФ так активізувалася? Раніше в місії була обмежена кількість людей — близько 20 людей. Зараз Україна просить збільшити цю цифру до 500, а то і до півтора тисячі осіб, це логічно — аби проконтролювати величезну ділянку кордону, сотні чоловік не вистачить. Крім того, якщо до місії буде залучена велика кількість військових фахівців, впливати на них Росії не вдасться. Тому РФ заблокувала рішення про розширення мандата місії на всю ділянку кордону, що залишилася. На жаль, обійти вето Росії можливості немає. І повернути кордон під контроль, мабуть, тепер можна лише військовим способом, видворивши з країни решту сепаратистів і терористів, які облаштувалися у східних областях.

Аби оцінити рівень загрози чергового загострення, потрібно пам'ятати, що Володимир Путін дуже чутливо й оперативно реагує на ситуацію. Його дії залежать від багатьох чинників: жорсткості санкцій, готовності європейців приєднуватися до цих санкцій, стану Збройних сил України і російського суспільства. Крім того, Путін стежить за настроями українців, причому не лише на захоплених проросійськими бойовиками територіях, але і в інших регіонах. А вже від картини, що склалася, залежить, який момент вибере російський Президент для чергового удару по Україні і наскільки далеко він буде готовий зайти.

Микола Сунгуровський

Директор військових програм


Народився в 1951 р. в Москві.

Освіта:

Оренбурзьке вище військове зенітне ракетне училище (1972);

Київська академія протиповітряної оборони (1982);

Вища школа підприємництва при Київському інституті народного господарства (1991).

Кандидат технічних наук, старший науковий співробітник, автор понад 100 наукових праць.

Робота:

з 1982 р. — наукова робота (39-й Науково-дослідний інститут бойового застосування військ ППО сухопутних військ, Центральний науково-дослідний інститут МО, Національний центр оборонних технологій і воєнної безпеки, Аналітична служба Апарату РНБО);

з грудня 1999 р. — координатор програм Центру Разумкова;

з лютого 2000 р. — позаштатний консультант Комітету з питань національної безпеки і оборони Верховної Ради України;

з грудня 2006 р. — директор воєнних програм Центру Разумкова.

Полковник запасу, стаж військової служби — 31 рік. Сфери діяльності — системологія, системний аналіз, стратегічне планування, методи аналізу та забезпечення національної безпеки. Остання посада в державних органах — завідувач відділу Аналітичної служби Апарату Ради національної безпеки і оборони України.

(044) 201-11-98

sungurovsky@razumkov.org.ua