Авдіївка: давайте назвемо війну війною

03 лютого 2017

Поки Росія не буде визнана стороною конфлікту, говорити про будь-які шанси на врегулювання ситуації не варто

У неділю, 29 січня, гібридні війська атакували позиції українських військовослужбовців в Авдіївці Донецької області. Загострення триває досі.

Я думаю, зараз найголовніше — те, що знову постало питання щодо адекватності підходів, які українська влада застосовує з метою врегулювання цього конфлікту протягом майже трьох років.

Що я маю на увазі? Ми знову на повний зріст бачимо абсолютно чіткі ознаки збройної агресії Російської Федерації проти України. При цьому зберігається формат антитерористичної операції.

Тому зараз знову постає питання приведення офіційної позиції у відповідність до того, що відбувається на Сході: формалізація факту міждержавного збройного конфлікту та застосування заходів, яких вимагає законодавство України.

Доти, доки ми цього не зробимо, сподіватися на повноцінну реакцію світового співтовариства безглуздо. Поки Росія не буде визнана стороною конфлікту — не в якихось окремих деклараціях, а як завершення процесу формалізації фактичного стану війни між двома країнами, говорити про які-небудь шанси на врегулювання ситуації не варто.
Будуть нескінченно тривати Мінські переговори, де Росії відведена роль посередника і миротворця. І цей абсурд, який щодня коштує життів українських громадян — як військових, так і цивільних — найближчим часом не закінчиться. Якщо не буде ще гіршої ескалації.

Хотілося б звернути увагу на вимоги законодавства України: є Конституція, де чітко розписані обов'язки президента як глави держави і верховного головнокомандувача у випадку загрози агресії. Навіть не факту, а загрози агресії. Без всяких застережень потрібно введення воєнного стану на території країни або на окремих ділянках.

Цілком очевидно, що територія, де нині діє режим антитерористичної операції, повинна бути приведена у відповідність з українським законодавством і стати територією, де оголошено воєнний стан.


Олексій Мельник

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки, координатор міжнародних проектів


Народився в 1962 р. в Хмельницькій області. Закінчив Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків (1984), Інститут іноземних мов міністерства оборони США (1993), Школу командирів ескадрилій Університету військово-повітряних сил США (1994), Курс управління повітряним рухом військово-повітряних сил США (2001), Королівський коледж оборонних наук Великої Британії (2007).

Робота:

1980–2001 р. — служба в Збройних Силах, підполковник запасу, учасник миротворчих операцій ООН (1996, 1997). Остання посада в Збройних Силах України — заступник командира авіаційної бази з льотної підготовки.

2001–2004 р. — Центр Разумкова.

2004–2005 р. — ДП «Укроборонсервіс».

2005–2008 р. — Міністерство оборони України, начальник організаційно-аналітичного управління забезпечення роботи міністра оборони України — перший помічник міністра оборони.

(044) 201-11-95

melnyk@razumkov.org.ua

oleksiy.melnyk