Річний звіт 2021

ВСТУПНЕ СЛОВО


2021 рік за багатьма показниками був непростим як для держави загалом, так і для Центру Разумкова зокрема.

У 2021р. Україна відзначала 30-річчя проголошення Незалежності, що безумовно позначилося на діяльності Центру Разумкова. Зважаючи на те, що Центр був створений практично в перші роки від набуття Україною статусу самостійної держави, а частина його експертів були безпосередніми учасниками процесів державотворення у різних сферах, центральним проектом 2021р. стало дослідження «Україна: 30 років на європейському шляху».

Головна мета дослідження — оцінка тих масштабних змін в українській державі і суспільстві, що відбулися протягом 30 років Незалежності і, попри неоднозначні процеси протягом тих чи інших проміжків часу, значно наблизили Україну до стратегічної мети — повноправного членства в Європейському Союзі. Задумана як наукова, але доступна для широкого загалу, видана українською і англійською мовами, книга розійшлася теренами України і світу, презентувалася за кордоном. Часом її називають «Короткою історією Незалежної України», і ми цим пишаємося.

Початок постпандемічного відновлення був перерваний новою хвилею захворюваності, з новими варіаціями вірусу COVID-19, політичні процеси позначалися зниженням рівня підтримки влади і наростанням конфліктності в політикумі, непростою залишалася ситуація в релігійній сфері, процеси європейської та євроатлантичної інтеграції потребували нових імпульсів, зростала воєнна загроза з боку Росії.

Усі ці та інші актуальні теми знайшли своє відображення у дослідницьких проектах Центру, виступах його експертів на конференціях і круглих столах, публікаціях у ЗМІ та фахових виданнях. Як і раніше, практично всі оприлюднені результати соціологічних досліджень Центру були широко висвітлені у ЗМІ. Соціологічна служба та експерти Центру, як завжди, мають високу репутацію і користуються довірою. Експерти Центру брали активну участь у консультативно-дорадчих структурах при органах влади, зокрема Громадській Раді при МЗС. Тривала робота профільних програм Центру з надання консультативних послуг вітчизняному бізнесу.

Так само, як і попередніми роками, Центр вів активну міжнародну діяльність — як у мережах (TTCSP, ТEPSA, Мереж і аналітичних центрів країн Східного партнерства, групи «Т-20», Офісу зв’язку українських аналітичних центрів у Брюсселі), так і з зарубіжними партнерами на дво- та багатосторонній основах. На жаль, 2021р. для світової аналітичної спільноти позначився значною втратою — пішов із життя незмінний керівник Програми аналітичних центрів і громадянського суспільства Університету Пенсильванії Джеймс Макґанн, відданий друг України.

2021р. для Центру Разумкова став також роком оновлення програмних орієнтирів і цілей. Загальні збори затвердили нову Стратегію Центру до 2023р., визначивши головними цілями забезпечення високої якості та експертизи, посилення впливу на формування політичного порядку денного у країні, зміцнення авторитету у світовій аналітичній спільноті та забезпечення сталого інституційного розвитку.

Центр продовжував пошук нових форм і засобів презентації досліджень та їх поширення, вперше застосувавши у проектах рекламні кампанії з використанням відеоматеріалів. Переважна більшість видань Центру вже випускається у новій стилістиці, був оновлений і добре знайомий фаховим читачам Щорічник СІПРІ.

Центр Разумкова входить у 2022р. із новими планами і задумами, готовим до нових викликів.

Юрій ЯКИМЕНКО,
Президент Центру Разумкова

Повний текст звіту (PDF)