Соціологічне дослідження "Настрої населення напередодні опалювального сезону"

28 серпня 2020

Майже 90% українців проти підвищення тарифів навіть в умовах ризику зриву опалювального сезону


Українці виступають категорично проти (89,7%) підвищення тарифів на комунальні послуги навіть в умовах ризику зриву опалювального сезону, про це про це свідчать результати соціологічних досліджень, яке провів Центр Разумкова.

Окрім цього, більше 80% респондентів вважають тарифи завищеними вже на сьогоднішній день.

Більшість українців розраховує на успішний опалювальний сезон, але без високих тарифів. Одночасно з цим, 24,2% опитаних вважають, що є висока ймовірність ризики перерв у постачанні енергоносіїв через накопичену заборгованість.

Відносна більшість респондентів (48,9%) виступають проти списання заборгованості побутових споживачів перед постачальниками комунальних послуг. У той же час, 29,8% опитаних підтримують списання боргових зобов’язань. Дане співвідношення відповідає даним Державної служби статистики України, в частині співвідношення боржників та споживачів, які сплачують вчасно за комунальні послуги.

Таким чином, споживачі займають досить послідовну позицію. Вона полягає в тому, що не можна списувати борги неплатникам, тоді як більшість знаходять можливості для оплати.

На думку експертів, перед діючою владою залишається єдина можлива альтернатива, яка може бути підтримана споживачами і дозволить успішно провести опалювальний сезон — це оздоровлення фінансового стану комунальних підприємств, а також забезпечення ліквідності газової галузі шляхом списання безнадійних боргів між учасниками ринку.

Нагадаємо, що Верховна Рада України створила законодавчі умови для врегулювання заборгованості лише на ринку електроенергії, а також в частині виплат за зеленим тарифом шляхом прийняття законопроектів №2368 та №3658 відповідно. Окрім цього, Урядом України були внесені змін до механізму ПСО, а НКРЕКП переглянула тариф на послуги з передачі електричної енергії та тариф на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління НЕК«Укренерго».

Таким чином, з точки зору експертів Центру Разумкова новий опалювальний сезон пройде успішно за умови фінансового оздоровлення усіх сегментів галузі, тобто достатнього і своєчасного руху грошових коштів від споживачів до виробників та надавачів послуг на ринках електроенергії, газу та комунальної сфери.


Довідково

Дослідження проведено соціологічною службою Центру Разумкова з 14 по 19 серпня 2020 року в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей.

Опитано 2022  респондентів віком від 18 років методом інтерв’ю «обличчям до обличчя» за місцем проживання респондентів за вибіркою, що репрезентує доросле населення.

Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.

Центр Разумкова системно проводить оцінку суспільно-політичних настроїв населення, зокрема в частині ставлення громадян до економічного розвитку України та рівня тарифів і цін.

Одне з таких соціологічних досліджень (грудень 2019р.), яке вивчало думку населення щодо найбільш негативних змін, які відбулись за 2019 рік продемонструвало, що респондентів найбільше хвилює зростання рівня цін та тарифів (61%); охорона здоров`я (46%); соціальний захист (44%).

Дослідження думки громадян щодо першого року діяльності Президента та нової влади (квітень 2020р.) показала, що 56,7% респондентів вважають передвиборчі обіцянки знизити комунальні тарифи зовсім не виконані.

Численні дослідження інших соціологічних служб також підтверджують, що українців вже кілька років поспіль найбільше хвилюють такі проблеми, як військовий конфлікт на сході нашої держави, низькі зарплати і пенсії, а також підвищення тарифів на комунальні послуги.

Глобальне поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, разом із кризовими проявами на енергетичних і сировинних ринках (а з тим — і глобальній економіці загалом) створило безпрецедентну ситуацію у світі та Україні, яка впливає на суспільно-політичні настрої населення.

Знизити негативний вплив проблемних питань енергетичної галузі на суспільно-політичні настрої населення та економічне середовище України можливо за рахунок створення достатніх умов для надійного постачання енергоресурсів через дієздатну інфраструктуру за справедливими цінами для платоспроможних споживачів. Одне із перших завдань на цьому шляху — це забезпечення фінансової ліквідності ринків енергетики і комунальних послуг, зокрема за рахунок реструктуризації боргових зобов’язань.