Завершення роботи ОБСЄ на Донбасі: чи є користь від спостерігачів?

20 березня 2018

У березні закінчується мандат, питання миротворців зависло в повітрі й невідомо коли зрушиться з місця. Якщо мандат ОБСЄ не буде продовжений, виникає вакуум невизначеності, нестабільності. Фактично, буде відсутній міжнародний контроль на території.

Про це в коментарі "Слову і Ділу" розповів співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков, оцінюючи присутність місії ОБСЄ на Донбасі, мандат якої закінчується 31 березня.

"Мандат ОБСЄ потрібно пролонгувати ще хоча б на рік. Ба більше, навіть якщо в перспективі буде можливість введення миротворчих сил, це зовсім не означає, що ОБСЄ немає сенсу перебувати на території", — зазначив Пашков.

"З іншого боку, в них дійсно немає управи на бойовиків, тому стоїть питання про розширення й узагалі зміну міжнародної місії на Донбасі", — додав експерт.

Він уточнив, що сама по собі місія ОБСЄ на Донбасі проблеми не вирішить, однак її користь і основне завдання в тому, що спостерігачі підраховують кількість пострілів і вибухів.
"Такі звіти важливі для нас і всього світу. Місія ОБСЄ справді не є інструментом вирішення проблеми на Донбасі. Однак міжнародна присутність навіть у такому форматі нам потрібна, щоб хоч якимось чином представляти картину про постріли й стримувати постріли бойовиків, позначати міжнародну присутність там і фіксувати режим вогню", — пояснив фахівець.

На його переконання, саме для цих завдань потрібна місія ОБСЄ.

Однак абсолютно очевидно, що вона потребує трансформації, підкреслив він, зазначивши, що потрібно переформатувати міжнародну присутність на Донбасі загалом.

"Ідеться також і про миротворчі сили. Тому що самі по собі "блакитні каски" — не панацея й не ключове вирішення проблеми Донбасу. Миротворці мають займатися розведенням сил, демілітаризацією, а налагодженням мирного життя має займатися тимчасова адміністрація. Цивільний контингент не менш важливий, ніж військовий", — резюмував Михайло Пашков.


Михайло Пашков

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки


Народився в 1958 р. в Рославлі Смоленської області.

Освіта:

  • Смоленський педагогічний інститут, факультет російської мови та літератури (1979);
  • Московський інститут молоді, факультет журналістики (1986);
  • Київський інститут політології і соціального управління (1991).
  • Кандидат філософських наук, автор понад 50 наукових праць.

Робота:

  • Протягом 1979–1989 р. працював на різних посадах у районних, обласних та республіканських газетах Росії та Молдови;
  • в 1991–1994 р. — в наукових закладах Національної академії наук України;
  • в 1994–1998 р. — на дипломатичній роботі в посольстві України в Російській Федерації;
  • з грудня 1999 р. — провідний експерт Центру Разумкова;
  • з лютого 2010 р. — директор міжнародних програм.

Має дипломатичний ранг першого секретаря. Остання посада в державних органах — головний консультант Аналітичної служби Апарату РНБО України; 

(044) 206-85-08

pashkov@razumkov.org.ua