Заборгованість із зарплати в Україні продовжує збільшуватися

06 листопада 2017

Заборгованість із зарплати в Україні продовжує збільшуватися, вже досягаючи позначки майже в 2,5 млрд грн. Сайт "Сегодня", який вже нещодавно писав про ситуацію із заборгованостями, дізнався, які прогнози дають фахівці.

Державна служба статистики, нагадаємо, нещодавно оприлюднила дані, згідно з якими, станом на 1 жовтня заборгованість із зарплати в країні становила 2,467 млрд грн. Більше половини, а саме 1,343 млрд грн, припадає на економічно активні підприємства. Там заборгованість працівникам збільшилася ще у вересні цього року на 9,1%.

"На початок жовтня поточного року більш ніж три чверті суми заборгованості економічно активних підприємств припадало на промисловість (77,6%)", — повідомляє прес-служба Держстату.

При цьому директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин зазначив в коментарі сайту "Сегодня", що зростання заборгованості із зарплати був цілком очікуваним.

"Те, що зростатиме заборгованість із зарплати — це було зрозуміло, коли оголосили про підвищення мінімальної заробітної плати, про деякі додаткові фінансові виплати. Зрозуміло, що все це лягає на фінанси підприємств і значна частка всіх виплат, які були анонсовані, йде в заборгованість, тому що багато підприємств не мають вільних ресурсів для серйозних підвищень", — говорить Юрчишин.

Експерт пояснює, що в попередніх роках також були періоди зростання і зниження заборгованості щодо зарплати, але тоді також була і тенденція якоїсь консервації, на відміну від цього року, коли сума боргів із зарплат стрімко зросла.
Василь Юрчишин зазначив, що для ліквідації заборгованості із зарплати має бути активне економічне зростання.

"Якщо вдасться активізувати економічну діяльність, якщо зростання буде не 2%, а 3, 4, а краще 5%, тоді з'являться ресурси і в такому випадку можна буде сказати, що заборгованість із заробітної плати не матиме настільки очевидної динаміки зростання. Економічне зростання в 2-3% це консервація того, що зараз є, нам потрібно 5–6% принаймні", — говорить Юрчишин.

Експерт пояснив, що для вирівнювання ситуації з зарплатами необхідне економічне зростання в 5–6%, як мінімум, але найближчим часом через низку чинників поліпшення не передбачаються.

"Будь-які грошові ресурси можуть з'явитися тільки в результаті успішної економічної діяльності. Буде нормальна діяльність, нормальне зростання в 5–6%, ресурси, тоді можна буде підвищувати і заробітні плати, і пенсії, і знижувати заборгованості.

Але, якщо цього не буде, в умовах обмеженості, зниження грошової маси, обмеження кредиту, небажанні населення переводити частину грошей в депозити, що дало б ресурси банківської системи, я не думаю, що тут можуть відбутися істотні поліпшення", — зазначив Юрчишин.


Василь Юрчишин

Директор економічних і соціальних програм


Народився в 1955 р. в Кам’янці-Подільському.

Освіта:

Київський державний університет імені Т. Шевченка, факультет кібернетики (1977).

Кандидат фізико-математичних наук (1989).

Інститут державного управління та самоврядування при Кабінеті Міністрів України (1994).

Доктор наук з державного управління (2003).

Автор близько 100 наукових праць.

Робота:

Протягом 1977–1993 р. працював в Київському університеті на посадах інженера, наукового та старшого наукового співробітника; 

1994–1999 — головний дослідник з економічних питань Міжнародного центру перспективних досліджень, Фонду розвитку банківської справи і фінансів;

1999–2004 — доцент кафедри економічної політики Української (нині Національної) академії державного управління при Президентові України;

1999–2004 — директор з досліджень Агентства гуманітарних технологій, потім Агенції соціального проектування;

2002–2003 — радник Міністра економіки України;

з квітня 2004 р. — професор кафедри економічної політики Національної академії державного управління при Президентові України;

з червня 2005 р. — директор економічних програм Центру Разумкова.

(044) 201-11-90

yurchyshyn@razumkov.org.ua