Україна має прискорити реформи та обмежити вплив популістів – Atlantic Council та Центр Разумкова

29 листопада 2018

28 листопада 2018 року, м. Вашингтон — Україна з метою збереження міжнародної довіри, рівня інвестиційної привабливості та розвитку економіки, має прискорити розпочаті реформи та обмежити вплив популістів на ці процеси.
Такого колегіального висновку дійшли американські та українські експерти під час конференції "The State of Ukraine’s Energy Sector".

"На енергетичному секторі неможна ставити експерименти, адже це драйвер економіки та гарант національної безпеки. Тому дуже важливо обмежити вплив популістів. Особливо це потрібно зробити напередодні передвиборних перегонів, коли фантазії зашкалюють. Україна більше немає часу та фінансових потужностей аби бути інструментом в досягненні персональних інтересів чи амбіцій", — зауважив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

На думку експерта особливо велику стурбованість викликає затримка з проведенням анбандлінгу, тобто створення незалежного від материнської компанії оператора ГТС. На сьогоднішній день український уряд займає пасивну позицію у реформуванні газового сектору, що призводить до уповільнення його реформування та до посилення монополізму компанії НАК "Нафтогаз України".

За словами Володимира Омельченка пріоритетами реформування енергетики у найближчі три роки мають стати: створення конкурентних ринків електроенергії, газу та вугілля; забезпечення сприятливих умов для інвестицій, перехід на систему аукціонів з визначення тарифів для ВДЕ, створення ефективної системи субсидій для соціально незахищених громадян.

Центр Разумкова разом з іншими розробниками Енергетичної стратегії України до 2035 року спрогнозували енергетичний баланс України на наступні 15 років, згідно з яким частка зеленої енергетики у балансі збільшиться у п’ять разів — до 25%, а частка вугілля скоротиться у 2,5 рази — до 13%. Тобто значення вугілля буде поступово знижуватися, воно заміщуватиметься головним чином зеленою енергетикою. Незважаючи на це вугільна галузь гратиме помітну роль в українській енергетиці щонайменше до 2035 р., у першу чергу для теплової генерації, яка виконує, у тому числі, важливу функцію маневрування потужностей. Частки газу та ядерної енергетики у споживанні первинної енергії залишатимуться приблизно на поточному рівні, відповідно 30 та 25%. Також українські експерти очікують, що суттєво скоротиться частка нафтопродуктів — до 7%.

Оскільки економіка України в найближчі 20 років не здатна стабільно розвиватися без атомної генерації, дуже важливо на думку американських та українських експертів забезпечити розвиток даного сектору енергетики.

“Віддаленість передвиборчого процесу від економічного життя країни зробить державу сильнішою”, - підкреслив головний науковий співробітник Центру стратегічних та міжнародних досліджень Едвард Чоу.

За словами головного експерта Євразійського центру при Атлантичній раді США Андерса Ослунда, — “Особливо перед виборами розпочнуться політичні обговорення реформ в енергетиці, і робитимуть це популісти”.

Нагадаємо, конференція "The State of Ukraine’s Energy Sector" організована спільно Центром Разумкова та Atlantic Council, була присвячена ролі України в світових енергетичних процесах та пройшла в штаб-квартирі Atlantic Council у Вашингтоні.