У переговорах щодо "Північного потоку-2" на позицію України ніхто не зважає

14 травня 2018

У переговорах щодо "Північного потоку-2" жодна зі сторін на українську позицію не зважає.

Про це сьогодні у коментарі ІА ZIK заявив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

Говорячи про візит до України міністра економіки Німеччини Петера Альтмаєра і майбутній його візит до РФ, експерт зазначив, що ці перемовини, скоріше за все, будуть йти за зачиненими дверима.

"Але я думаю, що будуть, насамперед, обговорювати питання, яким чином забезпечити енергетичну безпеку України і Європейського Союзу в умовах реалізації "Північного потоку-2". Також говоритимуть про хід реформ в українській енергетиці", — зазначив Володимир Омельченко.

За його словами, у результаті запуску "Північного потоку-2" Україна із сьогоднішніх обсягів транзиту газу (а це 90 млрд куб. м) може втратити близько 50 млрд куб. м. А крім того, будується також "Турецький потік", який теж забере певні об’єми транзиту, тому ситуація для України може скластися ще більш критично.

Експерт зазначив, що Німеччина і німецькі компанії бачать свої інтереси в тому, щоб диверсифікувати поставки газу і мати декілька маршрутів транспортування. Причому тут переплітаються і економічні інтереси, і політика.

"Я вважаю, що превалюють, все ж таки, політичні питання над економічними, хоча офіційно говориться про інше — що тут, у першу чергу, бізнес. З німецької сторони, можливо, це бізнес, а зі сторони Росії — це, насамперед, політика", — додав Володимир Омельченко.

Водночас він висловив думку, що на українську позицію в цій ситуації жодна зі сторін не зважає, тому що на сьогодні Україна має слабку позицію.

"Потужні гравці діють у своїх інтересах і максимум, що вони роблять, це ставлять Україну до відома перед фактом. На сьогодні українська влада, на жаль, не може сформулювати чітку енергетичну політику і жорстко відстоювати свої інтереси", — констатував експерт.

Як повідомлялося, міністр економіки Німеччини Петер Альтмаєр увечері в неділю, 13 травня, прибув з візитом до Києва. Він заявив, що він має намір агітувати керівництво України та Росії за створення "загальної енергополітичної концепції". Потім міністр відправиться на переговори до Москви.

27 березня стало відомо, що Німеччина дала дозвіл на будівництво суперечливого газопроводу "Північний потік-2" по дну Балтійського моря. Цей проект передбачає будівництво і роботу двох ниток газопроводу загальною потужністю 55 млрд кубометрів газу на рік від узбережжя Росії через Балтійське море до Німеччини.

5 квітня свій дозвіл на побудову газопроводу у винятковій економічній зоні надала Фінляндія.

Також 5 квітня Верховна рада України закликала іноземні парламенти, уряди і світову бізнес-громадськість не брати участь в підготовці, фінансуванні або лобіюванні будівництва газопроводу "Північний потік-2".

10 квітня канцлер Німеччини Ангела Меркель заявляла, що проект "Північний потік-2" не може бути реалізований без збереження України як країни-транзитера.


Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko