Тіньова зайнятість. Як Зе-влада хоче по-новому ловити "трудових партизан"

05 листопада 2020

Мінекономіки пропонує ввести критерії, які допоможуть виявляти роботодавців, які наймають персонал неофіційно. Але чи допоможе це зменшити нелегальну зайнятість?

Міністерство розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства продовжує наступ на нелегальну зайнятість. Ще в кінці минулого року це відомство під керівництвом Тимофія Милованова пропонувало зміни в законодавство про працю, щоб чіткіше прописати визначення трудових відносин між роботодавцем і найманим працівником і таким чином полегшити виявлення тих, хто приймає на роботу персонал без офіційного оформлення, і, відповідно, не платить податки. Однак ця ідея так і не була реалізована.

Пропоновані Мінекономіки нові критерії, за якими роботодавця можна викрити в наймі персоналу "в чорну", дадуть інспекторам нові можливості для тиску на підприємця. Однак наскільки вони будуть ефективні?

У свою чергу і Ольга Піщуліна, провідний експерт соціальних і гендерних програм Центру Разумкова, вважає, що запропоновані заходи для боротьби з тіньовою зайнятістю будуть марні. За її словами, тіньова складова на ринку праці і її зниження сьогодні слабо залежать від нормативного регулювання. "Жорсткість норм спрацювала б, якби у нас в іншому було все чудово — був дотримуваний державою і громадянами соціальний договір, був гідний соціальний пакет. Людина наймається на роботу" по білому", коли отримує певні переваги. А якщо у нас прем'єр заявляє, що через 15 років ми не будемо отримувати пенсію, то хто після цього буде офіційно працевлаштуватися? ", — сказала вона.


Джерело:

Ольга Пищуліна

Провідний експерт соціальних і гендерних програм


Народилася в 9 травня 1966 р. у Харкові.

Освіта:

Харківський державний університет ім. М.Горького, економічний факультет (1989).

Кандидат соціологічних наук (1997), старший науковий співробітник (теорія та історія державного управління, 2009). Заслужений економіст України (2012). Державний службовець 3 рангу. Автор понад 90 наукових праць.

Дослідницькі інтереси: стратегії соціального розвитку, напрями соціального реформування, державна політика в галузі реформування доходів, забезпечення державної політики на ринку праці та управління трудовими ресурсами, гендерна політика.

Робота:

1989–2001 — науковий співробітник лабораторії соціологічних досліджень Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна;

1997–2003 — доцент кафедри соціології соціологічного факультету Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна;

2003–2010 — головний консультант відділу громадянського суспільства та соціальних відносин Національного інституту стратегічних досліджень;

З 2010 року — завідувач відділу соціальної політики Національного інституту стратегічних досліджень;

З 2015 року — провідний експерт соціальних і гендерних програм.

pyshchulina@razumkov.org.ua