Суперечка "Укренерго" з Росією через активи в Криму: які перспективи?

11 квітня 2018

Українська держкомпанія "Укренерго" розпочала інвестиційну суперечку щодо своїх активів в окупованому Криму та готує позов проти Росії в Міжнародний арбітраж. Чи вдасться компанії повернути собі "вкрадене"?

Українське державне підприємство (ДП) "НЕК "Укренерго" має намір позиватись до Росії в Міжнародний арбітраж щодо своїх втрачених активів через анексію Криму. Першим кроком у цьому процесі є початок інвестиційної суперечки з РФ. Її "Укренерго" розпочало в рамках двосторонньої угоди про взаємний захист інвестицій між Росією та Україною.

У вівторок, 10 квітня, стало відомо, що "Укренерго" вручило росіянам офіційне письмове повідомлення про інвестиційну суперечку щодо активів компанії в Криму. "Конверти отримали: міністр закордонних справ Сергій Лавров, міністр фінансів Антон Силуанов, міністр юстиції Олександр Коновалов, прем'єр-міністр Дмитро Медведєв і президент РФ Володимир Путін", — написав тимчасовий виконувач обов'язків директора "Укренерго" Всеволод Ковальчук на своїй сторінці у Facebook.
У сторін є півроку, аби вирішити спір шляхом досудового врегулювання. Однак на це мало хто сподівається.

Директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко впевнений, що "НЕК "Укренерго" має хороші шанси виграти Міжнародний арбітраж. Разом з тим експерт не виключає, що стягнути кошти з Росії за свої втрачені активи і недоотримані прибутки українська компанія не зможе з огляду на те, що Росія не виконує рішення міжнародних судів. "Арешт російських активів за кордоном може спрацювати, але 100-200 мільйонів доларів стягнути ще вдасться, але ж через Крим Україна має збитки на мільярди. Треба спільна міжнародна позиція інших країн, як примусити Росію виконувати рішення міжнародних судів", — вважає Володимир Омельченко.

За його словами, таким дієвим механізмом можуть бути додаткові санкції щодо Росії.


Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko