Що впливатиме на курс гривні у наступному році

20 вересня 2017

В Україні до кінця 2018 року може відбутися незначна девальвація гривні на рівні інфляції — до трохи більше 29 гривень до долара, але при умові, що до кінця року курс збережеться на рівні 27 гривень до долара. Таку думку висловив у коментарі УНН директор економічних і соціальних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин.

"Українська економіка залишається слабкою. Якщо ми поглянемо на динаміку, то після падіння 15–17%, які були у 2014–2015 рр., ці 2%, які ми зростаємо в цьому році і, за оцінкою уряду, будемо зростати у наступному, це все ще дуже внизу. Особливо, якщо згадати, що в інших успішних країнах такого різкого падіння не було, а все одно вони зростають на 3–4%. На жаль, українська економіка залишається слабкою і уряд, не бачачи чи не знаючи, якими інструментами можна її прискорити, залишає Україну в такому відірваному стані. Тобто, у відірвано-послабленому стані. Це, звичайно, не є фактор зміцнення (курсу гривні — ред.), — зазначив він.

Наступний момент полягає в тому, за словами В.Юрчишина, що поки українська економіка залишається слабко конкурентно спроможною. Хоч, зазначив він, зараз дефіцит рахунку поточних операцій дещо зменшився, але все одно він залишається дефіцитним.

"Інвестиції поки що, на жаль, не мають тенденції до стрімкого припливу в Україну. Тобто, навіть дефіцит рахунку поточних операцій може бути і негативним, якщо є чим фінансувати. Оскільки інвестиції не приходять, питання фінансування залишається відкритим. Неприхід інвестицій — це завжди сигнал для міжнародних інвесторів, що щось тут не в порядку. І в таких умовах національна валюта радше послаблена, ніж буде зміцнюватися", — пояснив експерт.

Іншим чинником впливу на курс нацвалюти, за його словами, борг держави і його обслуговування.

"У 2018, а особливо у 2019 році у нас величезні зовнішні виплати. Зараз уряд намагається вийти на міжнародні ринки, але поки що не зрозуміло, наскільки це вдасться і наскільки це буде вдало. Тому, звичайно, для формування бюджету ті сценарії, які є непевними, до них краще ставитися дуже обережно. Тому, я думаю, що чинник зовнішньоборгових виплат уряд серйозно брав до уваги. А оскільки вони значні, то це знову ж таки чинник послаблення", — вважає фахівець.

І чи не найголовнішим чинником впливу на курс гривні, на думку експерта, може стати політизація тих чи інших рішень уряду.

"Найближчі півтора-два роки Україна буде перебувати у стані різного сорту виборів. Це означає різке зростання популізму, різка політизація економічних рішень, посилення різного сорту невизначеності, пов’язаної з різними політичними чи популістськими кон’юнктурами", — уточнив він.

"Це, можливо, один з найвагоміших чинників, чому на сьогодні говорити про зміцнення гривні не доречно. Разом з тим, я не очікую суттєвих змін курсу гривні. Тому що всі ці ризики при раціональній політиці можуть бути мінімізовані. Але оскільки економіка залишається слабкою, то доречно, щоб була слабенька девальвація десь приблизно на рівні інфляції. У таких умовах реальний курс буде залишатися приблизно постійним, він буде підтримувати експорт. Певним чином буде стримувати імпорт, і певним чином буде надавати конкурентної стійкості, яка Україні зараз дуже потрібна. Тому слабка девальвація на рівні інфляції, це досить позитивна динаміка. Якщо ми це переведено у показники, то ми приблизно побачимо на кінець наступного року, за умови, що в цьому році ми залишимося у межах 27 грн (за долар — ред.), то десь вийдемо на трошки більше 29 (грн за дол. — ред.), що не повинно скласти великі ризики для економічного середовища", — резюмував Ю.Василишин.


Василь Юрчишин

Директор економічних і соціальних програм


Народився в 1955 р. в Кам’янці-Подільському.

Освіта:

Київський державний університет імені Т. Шевченка, факультет кібернетики (1977).

Кандидат фізико-математичних наук (1989).

Інститут державного управління та самоврядування при Кабінеті Міністрів України (1994).

Доктор наук з державного управління (2003).

Автор близько 100 наукових праць.

Робота:

Протягом 1977–1993 р. працював в Київському університеті на посадах інженера, наукового та старшого наукового співробітника; 

1994–1999 — головний дослідник з економічних питань Міжнародного центру перспективних досліджень, Фонду розвитку банківської справи і фінансів;

1999–2004 — доцент кафедри економічної політики Української (нині Національної) академії державного управління при Президентові України;

1999–2004 — директор з досліджень Агентства гуманітарних технологій, потім Агенції соціального проектування;

2002–2003 — радник Міністра економіки України;

з квітня 2004 р. — професор кафедри економічної політики Національної академії державного управління при Президентові України;

з червня 2005 р. — директор економічних програм Центру Разумкова.

(044) 201-11-90

yurchyshyn@razumkov.org.ua