Про перенесення в Європейському суді "кримської" справи

08 лютого 2019

Перенесення Європейським судом з прав людини дати слухання у справі «Україна проти Росії» щодо Криму не є на стільки важливим, як те, щоб Україна подала до суду «залізні підстави» для позитивного рішення.

Про це у коментарі ІА ZIK повідомив науковий консультант з правових питань Центру Разумкова Віктор Мусіяка.

Експерт певний, найімовірніше ЄСПЛ переніс розгляд, бо вивчав подані матеріали.

«Європейських суд з прав людини не працює сходу. Вони вивчають матеріали і потім, коли у них якась позиція напрацьовуються, починають переходити в стезю для прийняття рішення. Тому я думаю, нам просто необхідно трохи почекати і подивитися, як все це повернеться. Найголовніше інше — на скільки ґрунтовні підстави Україна запропонувала суду. Чому я про це кажу: свого часу ми вже подавали до міжнародного суду щодо участі Росії у фінансуванні терористичних організації на території України. І суд виніс рішення, що було недостатньо доказів. Тому йти туди треба підготовленим, тим паче, що в нас цієї бази щодо Криму достатньо, але треба все методично, системно напрацювати. А якщо знову так «хап-хап» — звернулися і думають, що до нас всі ставляться, як до жертви, отож будуть виносити тільки позитивні рішення для України», — зазначив він.

Віктор Мусіяка певний, найближчим часом точна причина, через яку відклали перший суд «України проти Росії», стане відомою. Втім, для України відтермінування засідання на кілька тижнів чи навіть місяців не є критичним.

«Я думаю, пояснення є. Як мінімум, вони (ЄСПЛ.- авт.) дадуть пояснення, чому переноситься. Або це буде зрозуміло для учасників процесу, я маю на увазі для представників від України. Можливо, наші і не інформують, знаючи про причину. Але почекаймо трохи, я не думаю, що це найголовніше, хай воно там на тиждень-два чи навіть півроку затримається. Головне, аби ми знали, що там є залізні підстави для позитивного для нас рішення», — додав Віктор Мусіяка.

Нагадаємо, Європейський суд з прав людини переніс на невизначений термін призначені на 27 лютого публічні слухання у «кримській» скарзі України проти Росії. При цьому причини такого перенесення в Страсбурзі не уточнюють, повідомивши лише про факт перенесення. Як повідомляли, рішення про таке перенесення у настільки короткий час до засідання є безпрецедентним.

27 лютого ЄСПЛ мав намір провести перше відкрите засідання щодо того, чи здійснювала Росія фактичний контроль території Криму ще до «юридичного оформлення» анексії рішенням Державної думи РФ.

Заступник міністра юстиції України та уповноважений з питань ЄСПЛ Іван Ліщина напередодні Нового року повідомляв у Facebооk про те, що Міністерство юстиції подало до Страсбургу позицію щодо анексії та порушень прав людини в Криму для лютневого засідання ЄСПЛ.

На сьогодні у провадженні Європейського суду з прав людини є 5 справ України проти Росії:

  1. «Україна проти Росії (щодо Криму)» щодо порушень прав людини на території АР Крим внаслідок анексії РФ;
  2. «Україна проти Росії (щодо Донбасу)» щодо порушень прав людини на окремих територіях Донецької та Луганської областей;
  3. «Україна проти Росії» стосовно фактів викрадення на території Донецької та Луганської областей дітей-сиріт та дітей-інвалідів представниками терористичних угруповань «ДНР» та «ЛНР» та їх незаконного або фактичного переміщення на територію Росії;
  4. «Україна проти Росії» щодо порушення Росією прав українських політичних в’язнів.
  5. «Україна проти Росії» щодо захоплених українських моряків.


Віктор Мусіяка

Науковий консультант з правових питань


Народився у 1946 р. у Миколаївській області. У 1973 р. закінчив Харківський юридичний інститут (сьогодні — Національний університет "Юридична академія імені Ярослава Мудрого"). Науковець, відомий політичний і державний діяч, заслужений юрист України, професор Національного університету «Києво-Могилянська академія», один з авторів Конституції України.

У 2015 році нагороджений Премією імені Ярослава Мудрого за видатні заслуги в законотворчій, судовій і правозастосовчій діяльності.

Робота:

1983–1996 — завідувач кафедрою цивільного права, проректор Національної юридичної академії ім. Ярослава Мудрого;

1994–1995 — перший представник Президента України у Верховній Раді України;

1994–1998, 2002–2005 — народний депутат України;

1995–1998 — віце-спікер Верховної Ради України;

1998–2002 — заступник директора з наукової роботи Інституту законодавства Верховної Ради України;

з 2014 — науковий консультант Центру Разумкова з правових питань.