Порошенко потрібно показати Трампу, чому США повинні підтримувати Україну — експерт

16 червня 2017

Досить часто у внутрішній американській глобальній грі Україна виступає об'єктом, а не суб'єктом

На переговорах з президентом США Дональдом Трампом президент України Петро Порошенко буде обговорювати шляхи врегулювання конфлікту на Донбасі. Одне з ключових завдань — переконати Трампа в правильності курсу на підтримку і посилення санкцій як одного з дієвих інструментів впливу на Росію і зміни її агресивної політики стосовно України. Про це в бесіді з "Сегодня" заявив співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник.

За його словами, про успішність переговорів можна буде говорити, якщо Порошенко вдасться підтвердити суб'єктність України.

"Якщо стежити за дебатами у вашингтонському політикумі і медіа, ключове питання відносин РФ і США — розслідування про можливе втручання і вплив Росії на вибори в США, а також зв'язків сьогоднішніх співробітників Адміністрації Трампа — членів виборчого штабу з російськими офіційними представниками або навіть спецслужбами. Коли це стало відомо, є ряд фактів, як вони це намагалися приховати. Це те, навколо чого точаться дебати. Звичайно, це впливає на рішення або поведінку Трампа, оскільки йому зараз жодним чином не вигідно показувати або робити будь-які кроки на зближення з Росією, тому що це буде сприйматися як підтвердження звинувачень. А Україна, на жаль, в цій внутрішній американській великій глобальній грі досить часто є об'єктом, а не суб'єктом. Очевидно, якщо президенту Порошенку вдасться хоча б трохи підтвердити нашу суб'єктність, показати в чому є інтерес США в підтримці України, думаю, це можна буде вважати успіхом", — сказав Мельник.
На питання, чи можлива зміна формату переговорів по Донбасу, про що сьогодні заявили в Держдепі США, експерт відповів, що десь зміцнюється розуміння, що нескінченне повторення мантри про безальтернативність Мінського формату потихеньку зживає себе. Але Росія ні за що не піде на свідомо програшні для себе нові формати і домовленості.

"На сьогоднішній день говорити, що те, що прийде на зміну буде значно кращим і справді приведе до вирішення конфлікту, передчасно. Але сам факт того, що ці ідеї починають звучати з офіційних джерел є позитивним. У той же час будь-які пропозиції, які не вписуються в ту якщо її можна так назвати стратегію подачі цього конфлікту як громадянської війни, як внутрішнього конфлікту в Україні і відповідної ролі Росії як парламентера і гаранта безпеки, очевидно, будуть відхилятися Росією з самого початку. І якщо ми говоримо про новизну формату — це не тільки зміна складу, а це в першу чергу зміна статусу Росії (на сторону-учасника конфлікту — авт.). Саме цей аспект є дуже проблематичним", — сказав Олексій Мельник.

Що ж стосується формалізації статусу війни з Росією, що в останні дні активно обговорюють в українському політикумі, за словами Олексія Мельника на сьогоднішній день політичної волі для цього немає."

Є намір відмовитися від формату АТО. Я не буду зараз повторювати все, що з цим пов'язано, ці причини зрозумілі, але в той же час я не бачу політичної волі, щоб привести цей конфлікт у відповідність з міжнародним правом і українським законодавством, а саме формалізація статусу війни між двома країнами. Тут я просто хочу ще раз підкреслити, що мова не йдеться про оголошення Україною війни Росії. А мова йдеться про фіксацію факту того, що дві країни знаходяться в стані війни, і прийняття відповідних дій, починаючи від формалізації того, що є стан війни, тобто країна-агресор, є окуповані території. Причому це не тільки окремі райони Донецької і Луганської областей, а й також незаконно анексована окупована Росією територія Криму", — підсумував експерт Центру Разумкова.

Нагадаємо, раніше джерела "Сегодня" в українських дипколах повідомили, що на 19-20 червня запланований візит президента України Петра Порошенка до Вашингтона, де відбудеться перша зустріч з президентом США Дональдом Трампом.

Також сьогодні представник Держдепу США Хізер Нойерт заявила, що Штати можуть підтримати відмінний від Мінського формат врегулювання кризи в Україні, якщо він буде вироблений і послужить досягненню миру.


Олексій Мельник

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки, координатор міжнародних проектів


Народився в 1962 р. в Хмельницькій області. Закінчив Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків (1984), Інститут іноземних мов міністерства оборони США (1993), Школу командирів ескадрилій Університету військово-повітряних сил США (1994), Курс управління повітряним рухом військово-повітряних сил США (2001), Королівський коледж оборонних наук Великої Британії (2007).

Робота:

1980–2001 р. — служба в Збройних Силах, підполковник запасу, учасник миротворчих операцій ООН (1996, 1997). Остання посада в Збройних Силах України — заступник командира авіаційної бази з льотної підготовки.

2001–2004 р. — Центр Разумкова.

2004–2005 р. — ДП «Укроборонсервіс».

2005–2008 р. — Міністерство оборони України, начальник організаційно-аналітичного управління забезпечення роботи міністра оборони України — перший помічник міністра оборони.

(044) 201-11-95

melnyk@razumkov.org.ua

oleksiy.melnyk