Нове підвищення мінімалки: в чому ризик та чи прискорить це інфляцію?

18 квітня 2018

Рівень життя населення залишається низьким, тому підвищення мінімалки істотно не вплине на ситуацію.

Про це в коментарі "Слову і Ділу" розповів директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин, оцінюючи заяву міністра соцполітики Андрія Реви про те, що є підстави для підвищення мінімальної зарплати вже сьогодні.

"У цій ситуації важливо піднімати не лише мінімалку, а й усі соціальні стандарти — прожитковий мінімум, пенсії, щоб усе було синхронно. Коли відбулося підвищення мінімалки до рівня 3200 гривень, то з одного боку, це нібито й непогано, а з іншого — частина працівників перейшли на неповний робочий день, частина — в тінь, при цьому прожитковий мінімум залишився на тому самому рівні", — зазначив Юрчишин.

Тому якщо влада так піклується про соціальне покращення, то потрібно всі мінімальні стандарти підвищувати синхронно, додав фахівець.

На його думку, лише в такому разі не буде розриву між тими, хто отримує зарплату, близьку до мінімальної, й тими, хто має дуже низькі доходи.

"Ну й можливості загальної купівельної спроможності поліпшуються", — уточнив він.

Як пояснив економіст, сьогодні зарплата не є основним інфляційним чинником, набагато більше впливає адміністрування на різних ринках, зокрема комунальних послуг.

"Другим інфляційним фактором є валютні шоки. Але найближчим часом і комуналка триматиметься, оскільки прибрали зимові нарахування, а валюта поки більш-менш стабільна. Навіть якщо підвищення мінімалки відбудеться за кілька місяців, то навряд чи інфляційні очікування будуть занадто великими", — акцентував Юрчишин.

Він нагадав, що минулого року ризики негативних наслідків через підвищення мінімалки були набагато сильнішими, але тим не менш підвищення відбулося.

"Ситуація в 2017 році була кращою, ніж у 2016-му, навіть враховуючи те символічне зростання, яке ми маємо зараз. І якщо при цьому обережно управляти економічними процесами, то позитивні зміни відбуватимуться", — підкреслив він.

За його словами, головне "але" пов'язане з раціональністю політики.

"А раціональність зі знаком питання. Наближаються вибори. Є ризик, що дедалі більше рішень матимуть популістський характер. Головне, щоб це було зважене рішення. Адже вже починається передвиборна хвиля, а з осені вона буде ще активнішою", — резюмував Василь Юрчишин.

Василь Юрчишин

Директор економічних і соціальних програм


Народився в 1955 р. в Кам’янці-Подільському.

Освіта:

Київський державний університет імені Т. Шевченка, факультет кібернетики (1977).

Кандидат фізико-математичних наук (1989).

Інститут державного управління та самоврядування при Кабінеті Міністрів України (1994).

Доктор наук з державного управління (2003).

Автор близько 100 наукових праць.

Робота:

Протягом 1977–1993 р. працював в Київському університеті на посадах інженера, наукового та старшого наукового співробітника; 

1994–1999 — головний дослідник з економічних питань Міжнародного центру перспективних досліджень, Фонду розвитку банківської справи і фінансів;

1999–2004 — доцент кафедри економічної політики Української (нині Національної) академії державного управління при Президентові України;

1999–2004 — директор з досліджень Агентства гуманітарних технологій, потім Агенції соціального проектування;

2002–2003 — радник Міністра економіки України;

з квітня 2004 р. — професор кафедри економічної політики Національної академії державного управління при Президентові України;

з червня 2005 р. — директор економічних програм Центру Разумкова.

(044) 201-11-90

yurchyshyn@razumkov.org.ua