Ніякого впливу: чому Україні треба юридично закрити питання "контролю над ЗАЕС"

15 червня 2023

На Запорізькій АЕС росіяни знищили можливість реагування на аварії, адже там немає обладнання та пожежної частини на випадок можливої катастрофи. Також, за даними в.о. голови Держатомрегулювання — головного державного інспектора з ядерної та радіаційної безпеки України Олега Корікова, два тижні тому, за командою Москви, припинилась автоматична передача даних з радіаційного моніторингу, з датчиків радіаційного моніторингу, які розташовані на промисловому майданчику ЗАЕС.

"Два тижні тому, за командою Москви, припинилась автоматична передача даних з радіаційного моніторингу ЗАЕС"

За його словами, українська команда на ЗАЕС вручну знімає ці показники. А от виконанню персоналом станції рішення українського ядерного регулятора з виведення 5-го енергоблоку ЗАЕС у режим "холодного зупину", цьому окупанти перешкоджають.

Державна інспекція з ядерної та радіаційної безпеки України (ДІЯР) видала відповідне розпорядження ще п’ять днів тому, проте окупаційне "керівництво" станції діє не з точки зору безпеки АЕС, а виключно по команді з Кремля. Вони роблять все незаконно й прекрасно це знають. Адже російські атомники є співучасниками терористичного захоплення ЗАЕС. Їм не потрібно тримати об’єкт у безпеці. Їм потрібно шантажувати далі Україну та світ. Тобто, якщо вони підуть на виконання розпорядження ДІЯР, шантаж багато в чому втратить силу.

"Російські атомники є співучасниками терористичного захоплення ЗАЕС. Їм не потрібно тримати об’єкт у безпеці"

На жаль, попри те, що Україна запропонувала МАГАТЕ підтримати нас та допомогти перевести енергоблок №5 ЗАЕС в стан "холодного зупину", гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі навряд чи зможе вплинути на це.

По-перше, він не займає тверду позицію — відвідує Росію, зустрічається там з керівниками енергетичного блоку РФ, з керівниками "Росатома". Він веде подвійну гру, яка йде не на користь безпеці ЗАЕС.

По-друге, за даними іноземних ЗМІ, візит Гроссі на ЗАЕС відкладений "з міркувань безпеки".

"Гендиректор МАГАТЕ досі мовчить про те, що рішення, які приймались організацією щодо ситуації на ЗАЕС, на жаль, не виконувались"

По-третє, гендиректор МАГАТЕ досі мовчить про те, що рішення, які приймались організацією щодо ситуації на ЗАЕС, на жаль, не виконувались.

Таким чином, на мій погляд, ДІЯР зараз доцільно розглянути питання щодо невідкладного призупинення дії ліцензії на експлуатацію ЗАЕС (це, до речі, потрібно було зробити одразу після окупації станції). Адже виходить дивна ситуація: на експлуатацію діє українська ліцензія, але Україна ЗАЕС не контролює і на роботу станції не впливає, об’єкт перебуває повністю під контролем держави-окупанта, яка не виконує ні українське, ні міжнародне законодавство у сфері ядерної безпеки.

"На експлуатацію діє українська ліцензія, але Україна ЗАЕС не контролює і на роботу станції не впливає, об’єкт перебуває повністю під контролем держави-окупанта"

тобто ми нічого не контролюємо, а юридично погоджуємось, що ця ліцензія українська. У такому разі, якщо щось станеться на ЗАЕС, загарбники скажуть: "Бачите, у нас же є ліцензія, українська! Сама українська сторона погоджувалась, що ми все нормально робили й експлуатували! У нас все було нормально і вони цього не заперечували! А потім самі все підірвали…". Таким чином, наявність української ліценції тільки додатково мотивує Кремль провести спецоперацію під "чужим прапором".

Ми маємо забрати у росіян можливість такого шантажу. За все що відбувається на окупованій ЗАЕС має нести відповідальність держава-окупант.


Джерело:

Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko