Лише поодинокі миротворчі місії завершуються реальним встановленням миру

06 вересня 2017

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник переконаний, що заява президента РФ Володимира Путіна щодо введення миротворців ООН на лінію розмежування на Донбасі зумовлена його бажанням перемогти у війні з Україною, тому Росія намагатиметься використати ідею миротворчої місії у власних інтересах.

"Що стосується заяви про миротворців. Головне, що варто розуміти, – це те, що логіка дій російського президента та керівництва загалом продиктована не намаганням врегулювати конфлікт, а намаганням досягнути перемоги в цьому конфлікті, власне заради чого ця війна і була затіяна, починаючи з Криму і закінчуючи Донбасом", — сказав Мельник.

"Тому саме в цьому контексті ми маємо сприймати такі ініціативи російського керівництва. Це не значить, що ми повинні категорично ставати в опозицію до таких ініціатив, але потрібно бути дуже пильним, потрібно мати власний план, своє бачення того, якою має бути ця миротворча місія, її формат, мандат для того, щоб не дати Росії використати ідею миротворчої місії у власних інтересах", — зауважив Мельник.

На переконання експерта, Україна зараз потрапляє в неприємну ситуацію, оскільки, з одного боку, ініціатива про миротворців постійно йшла від неї, і намагатися заперечувати чи категорично протидіяти їй лише тому, що цю ініціативу намагається перехопити президент РФ Путін, було б нелогічно та незрозуміло для міжнародних партнерів України.

За його словами, ситуація якісно змінилась на користь визнання української позиції, але процес залишається незавершений, і Росія на сьогодні не визнана країною-агресором.

"Потрібно виробити чіткий план, алгоритм дій України стосовно реалізації такої ідеї. Зокрема, статус Росії як агресора до кінця не формалізований та не визначений. Росія бере участь в «нормандському форматі» не як сторона конфлікту, а як посередник. Тому для того, щоб ставити ідею про розгортання миротворчої місії на Генасамблеї, має бути завершений процес насамперед на національному рівні. У нас є низка законів, заяв, постанов, але при цьому всьому Росії все-таки залишили можливість заперечувати її учать як сторони конфлікту на Донбасі", — наголосив експерт.

Він нагадав, що Росія, як і раніше, наполягає на тому, що на Донбасі немає російських військ і що це "внутрішній конфлікт", "громадянська війна", а не міждержавний конфлікт.

"Введення миротворців на Донбас не є нереальним, але питання в тому, наскільки ця місія, її мандат і склад будуть відповідати задекларованим цілям. В будь-якому разі це може бути крок до припинення кровопролиття, але наступить завтра, коли ця місія буде звідти виходити, що Україна отримає? Чи не будуть підірвані перспективи України як суверенної держави на десятки років вперед? На сьогодні майже 100 миротворчих місій у світі відбувається, деякі з цих місій тривають більше 60 років. Лише поодинокі місії завершуються реальним встановленням миру і врегулюванням конфлікту. Миротворча місія не є панацеєю, і як правило, вона призводить до замороження конфлікту", — резюмував Мельник.


Олексій Мельник

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки, координатор міжнародних проектів


Народився в 1962 р. в Хмельницькій області. Закінчив Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків (1984), Інститут іноземних мов міністерства оборони США (1993), Школу командирів ескадрилій Університету військово-повітряних сил США (1994), Курс управління повітряним рухом військово-повітряних сил США (2001), Королівський коледж оборонних наук Великої Британії (2007).

Робота:

1980–2001 р. — служба в Збройних Силах, підполковник запасу, учасник миротворчих операцій ООН (1996, 1997). Остання посада в Збройних Силах України — заступник командира авіаційної бази з льотної підготовки.

2001–2004 р. — Центр Разумкова.

2004–2005 р. — ДП «Укроборонсервіс».

2005–2008 р. — Міністерство оборони України, начальник організаційно-аналітичного управління забезпечення роботи міністра оборони України — перший помічник міністра оборони.

(044) 201-11-95

melnyk@razumkov.org.ua

oleksiy.melnyk