Битва за Схід: хто ділитиме Сирію?

16 квітня 2018

Звичайно, будь-який диктаторський режим ставить перед собою мету утримати територію, яка перебуває під його владою. Але поділ Сирії дійсно може розглядатись як невідворотний наслідок тієї ситуації, що склалася на Близькому Сході.

Про це в коментарі "Слову і Ділу" розповів Директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський, оцінюючи ситуацію із Сирією в зв'язку з останніми подіями.

"Потрібно розуміти, що в поділі Сирії зацікавлені відразу кілька сторін. Перш за все Туреччина зацікавлена в тому, щоб на її кордонах не було сепаратистських курдських регіонів. Тому Анкара намагається підім'яти їх під себе й убезпечити свої південні кордони", — зазначив Сунгуровський.

Крім того, є інтерес Ірану, додав він.

"Іран сам прагне стати регіональним лідером. Тут він бачить уже останнього, напевно, свого союзника, який би забезпечував його регіональний вплив. Тобто на території Сирії Іран може отримати регіони, які, по-перше, лояльні до іранського режиму, а по-друге, виступають одним ланцюжком у його боротьбі з Ізраїлем", — пояснив експерт.

Адже основні противники Ірану в регіоні — Саудівська Аравія та Ізраїль, підкреслив він.

"Через Іран забезпечується вся логістична підтримка ХАМАСу, який виступає проти Ізраїлю", — уточнив фахівець.

Також, за його словами, у своїй частці цього пирога зацікавлена Росія.

"По-перше, в тих регіонах, де є бази, наприклад, Тартус. По-друге, в тих територіях, де проходять можливі газопроводи", — констатував він.

На його думку, не зацікавлені в тому, щоб так сталося, США та ЄС, який має свої економічні інтереси.

Фактично, поділена Сирія виглядала б як територія під зовнішнім протекторатом, наголосив експерт.

"Але як це буде оформлено? Все залежить від того, яка ситуація складатиметься на цих територіях. Однозначно, всі ці регіони досить тривалий час будуть джерелом дестабілізації в регіоні", — резюмував Микола Сунгуровський.


Микола Сунгуровський

Директор військових програм


Народився в 1951 р. в Москві.

Освіта:

Оренбурзьке вище військове зенітне ракетне училище (1972);

Київська академія протиповітряної оборони (1982);

Вища школа підприємництва при Київському інституті народного господарства (1991).

Кандидат технічних наук, старший науковий співробітник, автор понад 100 наукових праць.

Робота:

з 1982 р. — наукова робота (39-й Науково-дослідний інститут бойового застосування військ ППО сухопутних військ, Центральний науково-дослідний інститут МО, Національний центр оборонних технологій і воєнної безпеки, Аналітична служба Апарату РНБО);

з грудня 1999 р. — координатор програм Центру Разумкова;

з лютого 2000 р. — позаштатний консультант Комітету з питань національної безпеки і оборони Верховної Ради України;

з грудня 2006 р. — директор воєнних програм Центру Разумкова.

Полковник запасу, стаж військової служби — 31 рік. Сфери діяльності — системологія, системний аналіз, стратегічне планування, методи аналізу та забезпечення національної безпеки. Остання посада в державних органах — завідувач відділу Аналітичної служби Апарату Ради національної безпеки і оборони України.

(044) 201-11-98

sungurovsky@razumkov.org.ua