Так звані ДНР і ЛНР не можуть виступати самостійними суб’єктами переговорів

12 червня 2015

Заступник генерального директора  директор політико-правових програм Центру Разумкова Юрій Якименко пояснив виданню «Главред», чому Росія намагається змінити формат переговорів довкола конфлікту на Донбасі і залучити до нього представників так званих ДНР і ЛНР.

Путін послідовно відстоює позицію і наполягає на тому, що Росія не є стороною конфлікту на Донбасі, і це виключно внутрішній український конфлікт, де одним суб'єктом є українська влада, а іншим — так звані ДНР і ЛНР. Насправді ситуація інша, і стороною конфлікту є Росія.

Ця спроба Москви змінити міжнародно визнаний формат, в якому проведено вже багато переговорів, спрямована на те, щоби вкотре спробувати легітимувати лідерів сепаратистських «республік» як самостійних представників цих територій і як рівноцінних українській стороні суб'єктів переговорів. Про це неодноразово говорив міністр закордонних справ Росії Лавров, коли відзначав, що нема діалогу між Києвом і ЛНР і ДНР.

Усім зрозуміло, що так звані ДНР і ЛНР не є самостійними гравцями, щоб виступати такими ж повноцінними суб'єктами переговорів. Вони представлені маріонетковими ставлениками Росії, які можуть у будь-який момент бути змінені.

Навіть з формальної правової точки зору вони не можуть претендувати на представництво інтересів жителів Донбасу хоч би тому, що значна частина жителів цих територій знаходиться поза їхніми межами і просто не могла брати участь у тому, що називалося «виборами».

На статус такого самостійного суб'єкта можуть претендувати лише ті, хто був обраний на цих територіях шляхом нормальних представницьких виборів, які відбулися у рамках певного законодавчого поля і згідно зі стандартами ОБСЄ та інших міжнародних організацій.

Як Україна, так і міжнародні партнери розуміють ситуацію саме з такої позиції. І дедалі частіше йдеться про роль Росії як основного джерела розпалювання конфлікту (це вже визнається більшістю міжнародних організацій). Тому Москві буде вкрай складно переконати світ у тому, що ці керівники «республік» представляють самі себе і своїх громадян, а не є маріонетками Росії. Тому не думаю, що Росії вдасться змінити формат переговорів.

До чого може вдатися Росія, щоб добитися свого? Найпростіше, чого від неї варто чекати — продовження нинішніх дій: боїв без масштабної ескалації, але з періодичними загостреннями, обстрілами, провокаціями, атаками, тобто продовження військової активності сепаратистів проти українських військ. Таким чином, постійно підтримуватиметься напруга.

При цьому постійно звучатимуть звинувачення України в тому, що саме через те, що вона не визнає представників так званих ДНР і ЛНР повноцінною стороною, не бажає сідати за стіл переговорів з ними, вирішувати проблему, і продовжується цей конфлікт.

Отже, Росія просто перекладатиме відповідальність на Україну, уникаючи ескалації і додаткових санкцій, але паралельно продовжуючи переслідувати свої цілі, зокрема створення штучних утворень у складі України, але під своїм контролем.

Юрій Якименко

Президент Центру, шеф-редактор журналу "Національна безпека і оборона"


Народився у 1967 р. у Черкасах.

Освіта: 

Київський державний університет імені Т. Шевченка, філософський факультет (1991);

аспірантура The University of Manchester (Велика Британія) за фахом "політична теорія" (ступінь магістра економіки, 1994);

аспірантура Інституту філософії Національної Академії наук України за фахом "соціальна філософія" (1995).

Кандидат політичних наук (2013), автор понад 40 наукових праць та понад 200 публікацій у ЗМІ.

Робота:

У 1991–1995 р. — працював в Українській спілці ветеранів Афганістану;

у 1995–2002 р. працював в Адміністрації Президента України на посадах старшого, головного консультанта, завідувача відділу, заступника керівника Головного управління з питань внутрішньої політики; Остання посада на державній службі — заступник керівника Управління з питань політичного аналізу та планування Головного управління з питань внутрішньої політики Адміністрації Президента України. Державний службовець 4 рангу;

з квітня 2002 р. — провідний експерт Центру Разумкова;

з травня 2005 р. — директор політико-правових програм Центру Разумкова;

з листопада 2011 р. — заступник генерального директора з аналітичної роботи — директор політико-правових програм Центру Разумкова.

(044) 201-11-92

yuri@razumkov.org.ua

yuri.yakimenko